Paweł Kukiz podjął decyzję ws. głosowania z PiS. Wyjątek tylko dla "dobrych ustaw"

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP zapowiedział, że od środy zawiesi wspólne głosowanie z Prawem i Sprawiedliwością. W ubiegłym tygodniu posłowie Kukiz'15 poparli m.in. projekt o przełożeniu wyborów samorządowych.

- Od tego posiedzenia Sejmu (pierwszego w październiku - red.) zawieszam głosowanie z PiS do momentu uchwalenia sędziów pokoju - powiedział w rozmowie z PAP lider Kukiz'15. Jak jednak zaznaczył Paweł Kukiz, zrobi wyjątek w przypadku "dobrych ustaw, które będzie popierała również opozycja" - wówczas będzie głosował "za" projektami, także tymi stworzonymi przez Prawo i Sprawiedliwość. 

Zobacz wideo PiS chce zmienić ordynację wyborczą? Fogiel: To są propozycje zgłaszane przez środowisko Pawła Kukiza

Paweł Kukiz o głosowaniu razem z PiS:  zawieszam głosowanie do momentu uchwalenia sędziów pokoju

- W tych zasadniczych głosowaniach, gdzie PiS zależy na naszych głosach, bo reszta parlamentarzystów nie chce za tym głosować, to ja również nie będę głosować, bo nie ma jeszcze uchwalonych sędziów pokoju - podkreślił dalej Paweł Kukiz.

Jak zaznaczył, do tej pory posłowie PiS wywiązywali się ze wszystkich zobowiązań, którymi objęta została podpisana w 2021 roku umowa między partią Jarosława Kaczyńskiego i Kukiz'15. Na podstawie tej umowy Zjednoczonej Prawicy udało się uchwalić m.in. ustawę antykorupcyjną, ustawę o konopiach medycznych i włóknistych, ustawę o bezpośredniej sprzedaży dla rolników czy o wyrównaniu świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. W ubiegłym tygodniu politycy Kukiz'15 zagłosowali za forsowanym przez PiS projektem przełożenia wyborów samorządowych.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Paweł Kukiz.Kukiz "w ostatniej chwili" poparł ustawę ws. przesunięcia terminu wyborów

Ustawa o sędziach pokoju - o czym jest? 

Wprowadzenie instytucji sędziów pokojów to jeden z głównych punktów programowych Kukiz'15. Ustawa w tej sprawie została skierowana w listopadzie 2021 roku do Sejmu i obecnie zajmuje się nią podkomisja. 

Ustawa o sędziach pokoju zakłada utworzenie nowej kategorii sądów powszechnych. Sędziowie pokoju mieliby zajmować się najprostszymi sprawami i - zgodnie z założeniami - na stanowisko to będą mianowane osoby wybrane w wyborach powszechnych na sześcioletnią kadencję. 

Paweł Kukiz i Robert Mazurek w RMF FMSkandaliczne zachowanie Pawła Kukiza na antenie RMF FM

Więcej o: