Kaczyński o słowach szefowej MSZ Niemiec ws. reparacji: Przyjdzie nam tę barykadę sforsować

Odpowiedź Niemiec w sprawie żądań reperacji wojennych na rzecz Polski jest "niezadowalająca i całkowicie pozbawiona podstaw" - stwierdził we wtorek w Polskim Radiu 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Będziemy tę sprawę stawiać zarówno w Niemczech, jak i w skali międzynarodowej, światowej - zapowiedział polityk.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną adresowaną do Niemiec w sprawie reparacji wojennych. W dokumencie Polska wzywa Niemcy, by oba kraje niezwłocznie uregulowały kwestię polskich strat związanych z niemiecką okupacją w czasie II wojny światowej.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zaznaczyła we wtorek na wspólnej konferencji z Rauem, że Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności historycznej.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Naszym wiecznym zadaniem pozostanie przypominanie o cierpieniu milionów, które Polsce zadały Niemcy. Zadały to w sposób brutalny, który w Polsce wywołał jeszcze inne cierpienia niż w innych miejscach, z kampanią uciśnienia, germanizacją, czystym wyniszczeniem. Pamięć o tym musimy też przekazywać młodym ludziom w Niemczech - zadeklarowała szefowa niemieckiego MSZ.

Baerbock dodała jednocześnie, że "kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą".

Zobacz wideo Kosiński: PiS w sprawie terminu wyborów samorządowych, podzieliło samorządowców

Jarosław Kaczyński: To próba zbudowania barykady

- Będziemy tę sprawę stawiać zarówno w Niemczech, jak i w skali międzynarodowej, światowej. Ta odpowiedź jest, łagodnie mówiąc, niezadowalająca i pozbawiona podstaw - komentował we wtorek w Polskim Radiu 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Niemcy wypłaciły przeszło 70 państwom różne odszkodowania (...), natomiast odmawiają tego Polsce, odwołując się do wydarzeń, które nie miały żadnego znaczenia prawnego, nawet z punktu widzenia ówczesnego PRL-owskiego prawa były wyłącznie medialne, to znaczy bez skutków prawnych - dodał.

Według Kaczyńskiego stanowisko szefowej MSZ jest "niemerytoryczne". - To próba zbudowania barykady, przyjdzie nam tę barykadę sforsować. Od początku mówię, że to nie będzie łatwe i będzie jakiś czas trwało, ale ją sforsujemy - zapewnił.

Prezes PiS ocenił, że "potrzebna jest wielka kampania, która uświadomi światu, co się działo w Polsce w latach II wojny światowej, bo to jest wiedza niezwykle ekskluzywna poza granicami Polski".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: