Wiceminister finansów Artur Soboń w Porannej Rozmowy Gazeta.pl: W 500 plus mogłyby być progi dochodowe

- W programie 500 plus mogłyby być progi dochodowe - ocenił wiceminister finansów Artur Soboń, który był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl. Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała o kryteria dochodowe w programach socjalnych, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie wydatków z budżetu. - W pewnych rozwiązaniach dla najsłabszych mamy progi. Tam, gdzie to wsparcie jest powszechne, tych progów nie ma. Na stacji benzynowej nie ma progów - stwierdził Soboń.

Wiceminister finansów Artur Soboń odciął się od określenia wydatków z budżetu państwa jako wysokie czy rozbuchane. 

Jakie wydatki są zbyt rozbuchane - środki na samorządy? Na politykę prorodzinną? Na programy osłonowe? To są wydatki zbyt rozbuchane?

- dopytywał gość Porannej Rozmowy Gazeta.pl, broniąc założeń budżetu państwa. Karolina Hytrek-Prosiecka dopytała, czy rząd rozważa zmianę prowadzenia polityki wydatkowej, by w ten sposób walczyć z inflacją. Soboń podkreślił, że "dogmatyczna polityka fiskalna, która nie zważa na koszty społeczne, jest taką polityką, pod którą nie będziemy się podpisywać". - Nie odrzucamy dogmatu społecznego - podkreślił wiceminister finansów.  

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Artur Soboń gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Artur Soboń w Porannej Rozmowy Gazeta.pl: Inflacja ma destrukcyjne skutki dla budżetu

Prowadząca Poranną Rozmowę Gazeta.pl zapytała, jakiej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która zbiera się z tym tygodniu, spodziewa się wiceminister finansów po ostatnim odczycie inflacji w Polsce, który wyniósł 17,2 proc. Soboń podkreślił, że nie wypowie się na ten temat, ponieważ chce, żeby "to, co pani redaktor nazywa miksem dwóch polityk [fiskalnej i pieniężnej], było od siebie niezależne".

W odpowiedzi na pytanie, czy wysoka inflacja sprzyja budżetowi państwa, Soboń zaprzeczył. - Do budżetu wpływa więcej pieniędzy i więcej z niego wypływa. Na przykład na wydatki związane z tarczami antyinflacyjnymi. Mamy obniżkę VAT-u i akcyzy, jakiej nie ma nigdzie w całej Unii Europejskiej. Dziesiątki milionów to wydatki na ceny prądu. Inflacja ma destrukcyjne skutki dla budżetu państwa, tak jak dla budżetów domowych - podkreślił wiceszef resortu finansów.

Artur Soboń zadeklarował, że intencją rządu jest, aby 14. emerytura była świadczeniem stałym. - To nasza intencja - powtórzył dwukrotnie.

Artur Soboń w Porannej Rozmowie Gazeta.pl o podatku od nadzwyczajnych zysków: Decyzja polityczna

Czekamy na projekt ustawy Ministerstwa Aktywów Państwowych. Widziałem założenia, te, które są znane publicznie. Jak dokładnie będzie wyglądać konstrukcja, dowiemy się, kiedy zobaczymy projekt. Jeśli mówimy o podatku, to on zawsze obejmuje wszystkie podmioty niezależnie od tego, jak są kapitałowo powiązane z budżetem państwa. Czy to sektor prywatny, czy spółki skarbu państwa

- tak o pracach nad podatkiem od nadzwyczajnych zysków mówił Artur Soboń. Wyjaśnił, że dla resortu finansów kluczowe jest powiązanie tej propozycji z systemem podatkowym. - W Senacie toczą się prace dot. zmiany w podatku CIT. To, co dziś jest proponowane przez MAP jest neutralne z punktu widzenia CIT-u - dodał. 

Równolegle nad rozwiązanie dot. cen energii pracuje ministerstwo klimatu i środowiska, które uwzględnia wytyczne Komisji Europejskiej w tej sprawie. Karolina Hytrek-Prosiecka, zapytała kto zdecyduje o tym, jak projekt wejdzie w życie. 

To decyzja polityczna. Zdecyduje o tym Rada Ministrów. Ostatnie zdanie należy do premiera Mateusza Morawieckiego i oczywiście wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szefa naszej formacji

- powiedział Soboń. 

Inflacja we wrześniu wystrzeliła niespodziewanie mocno. Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik poszybował do 17,2 proc. w ujęciu rok do roku. To potężny skok, bo z 16,1 proc. miesiąc wcześniej, czyli ponad jeden punkt procentowy. 

Najbardziej wzrosły ceny związane z energią: o 44,2 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku. Żywność i napoje bezalkoholowe o 19,3 proc. i paliwa do prywatnych środków transportu - o 18,3 proc. Odczyt zaskoczył zdecydowaną większość ekonomistów. Średnia oczekiwań zakładała przyspieszenie inflacji do 16,5 proc. w ujęciu rocznym. 

Artur Soboń: Dworczyk chciał odejść, nie musiał

Prowadząca poniedziałkową Poranną Rozmowę Gazeta.pl poruszyła także temat zmian personalnych w rządzie i odejście szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. 

Wszystkim będzie trudniej bez Michała Dworczyka. Rola, którą pełnił, jest nie w pełni doceniania. Jego brak pokaże, jak kluczowa była to osoba w rządzie. To nie jest brak tylko dla Mateusza Morawieckiego, to brak dla całego rządu. Najlepszy z najlepszych

- skomplementował  Dworczyka Soboń. Wiceszef resortu finansów zaznaczył, że szef KPRM-u odszedł, bo chciał, a nie dlatego, że musiał. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: