Ambasador Rosji wezwany do MSZ. "Nie jest to tylko działanie Polski"

Siergiej Andriejew, ambasador Rosji w Polsce, został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ma się tam stawić w poniedziałek o godz. 11 - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz na antenie TVN24.

- Dziś o godzinie 11 pan ambasador Siergiej Andriejew będzie w MSZ, w związku z tymi ostatnimi działaniami Rosji w ciągu ostatniego tygodnia, mówię tu o pseudoreferendach, o próbach aneksji terytorium innego państwa, w tym wypadku Ukrainy - przekazał Marcin Przydacz w porannym programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24. - Nie tylko zaprotestuję, przedstawię polskie stanowisko w tej sprawie, które będzie się koncentrowało wokół nieuznawania takiej decyzji - podkreślił wiceminister.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ambasadorzy Rosji wzywani ws. aneksji i pseudoreferendów

Przydacz mówił też, że relacje dyplomatyczne na linii Polska-Rosja obecnie "są w zasadzie zamrożone". - Nie ma żadnych kontaktów dyplomatycznych, poza spotkaniami, na które wyzywam ja czy pan minister, pana ambasadora Andriejewa i dzisiaj właśnie do takiego spotkania dojdzie - dodał.

Ukraiński żołnierz w czasie gdy jego jednostka czeka na rozkaz do oddania strzału w Bakmut, Ukraina, 2 października 2022.Zełenski: Armia wyzwoliła dwie miejscowości w obwodzie chersońskim

Wiceszef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że nie jest to działanie wyłącznie Polski. - Umówiliśmy się z naszymi kolegami na poziomie europejskim, że wszyscy mniej więcej w tym samym czasie, tego samego dnia przedstawimy takie stanowisko nas wszystkich wobec ambasadorów Rosji rezydujących w danych państwach - powiedział.

Prowadzący program Konrad Piasecki zapytał swojego gościa, czy Siergiej Andriejew może zostać uznany w Polsce za persona non grata. - Dzisiaj tego nie powiem - odparł Przydacz.

Zobacz wideo Kwaśniewski: Dziś ambasador Polski w Rosji nie może czuć się bezpiecznie

Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w piątek po południu aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. Pseudoreferendum w sprawie przyłączenia ukraińskich ziem do Rosji rozpoczęło się 23 września na terenie okupowanych obwodów tj. donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Głosowania w tej sprawie prowadzone były pod przymusem komisji wyborczej i rosyjskiej armii trwały do 27 września.

Władimir PutinUkraiński wywiad: Władimir Putin ma trzech sobowtórów. A może być ich więcej

Więcej o: