Kaczyński zdecydował ws. Morawieckiego. Zmiany na stanowisku premiera nie będzie

"Prezes potwierdził, że zmiany premiera teraz nie będzie" - takie są ustalenia dziennikarza Gazeta.pl Jacka Gądka po zakończonym już wyjazdowym posiedzeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości. W czwartek pisaliśmy, że próba obalenia Mateusza Morawieckiego przez jego przeciwników w obozie rządzącym nie udała się.

"Wieści z klubu PiS są takie: prezes potwierdził, że zmiany premiera teraz nie będzie. Najciekawsze będzie to, czy trwałe będzie wsparcie Kaczyńskiego dla Morawieckiego. I jakie skutki będzie miał pucz dla jego autorów. Tylko kolejnej próby obalenia MM możemy być pewni" - informuje dziennikarz polityczny Gazeta.pl Jacek Gądek. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wcześniej rozmówcy Jacka Gądka przyznali, że "Morawiecki ustał". - Wytrzymał ten napór i to było dla prezesa ważne - mówiła osoba z obozu rządzącego. Gazeta.pl jako pierwsza informowała, że zmiany na stanowisku premiera na razie nie będzie. Decyzję w tej sprawie podjął Jarosław Kaczyński. 

W rządzie dochodziło w ostatnich tygodniach do ostrych spięć na linii Morawiecki - Sasin. Spory dotyczyły m.in. węgla i energetyki. Gazeta.pl ujawniła, że 9 września na spotkaniu prezydium Komitetu Politycznego PiS część członków partii domagała się zmiany szefa rządu. Dyskusja toczyła się pod nieobecność zainteresowanego - premier był wtedy w Kijowie.

Przeciwnicy Morawieckiego jako argumentów używali zamówionych przez partię sondaży, które pokazują, podobnie, jak badania CBOS, że poparcie dla Morawieckiego spada. W wewnętrznym sondażu dla PiS-u Morawiecki miał uzyskać wynik poniżej 30 proc. poparcia.

Także z ostatniego sondażu CBOS wynika, że rząd traci poparcie. 29 proc. (spadek o 3 pkt proc.), respondentów to zwolennicy obecnego rządu, 46 proc. to jego przeciwnicy (wzrost o 7 pkt proc.). Zadowolenie z tego, że rządem kieruje Mateusz Morawiecki, wyraziło 31 proc. respondentów (spadek o 6 pkt proc.), a 55 proc. deklarowało niezadowolenie (wzrost o 6 pkt proc.).

Terlecki: Nie będzie zmiany premiera

Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki potwierdził w czwartek wieczorem, że premier Mateusz Morawiecki nie zostanie odwołany i nie zmieni się szef rządu. Polityk przekazał informację podczas wieczornej konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS.

Ryszard Terlecki potwierdził również informacje o dymisji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Minister złoży rezygnację w najbliższym czasie. Według informacji Jacka Gądka stanie się to w poniedziałek.

Ostatnie wyjazdowe posiedzenie klubu PiS odbyło się wiosną. Prezes partii Jarosław Kaczyński wezwał wówczas parlamentarzystów ugrupowania do mobilizacji oraz ogłosił ofensywę w terenie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: