Czarnek odwołał zachodniopomorską kuratorkę oświaty. "Kiedy podobna decyzja w sprawie kurator Nowak?"

Przemysław Czarnek odwołał w czwartek zachodniopomorską kuratorkę oświaty Magdalenę Zarębską-Kuleszę. Jej miejsce zajął Jerzy Sołtysiak. Według ustaleń Onetu odwołanie kuratorki ma związek z osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego.

W sprawie odwołania ze stanowiska zachodniopomorskiej kuratorki oświaty Magdaleny Zarębskiej-Kuleszy głos zabrał Sławomir Broniarz, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. "Odwołano zachodniopomorską kurator oświaty. Kiedy podobna decyzja w sprawie kurator Nowak?" - napisał na Twitterze. Broniarz we wpisie odniósł się do konfliktu PZNP z małopolską kuratorką oświaty

Magdalena Zarębska-Kulesza odwołana ze stanowiska przez Przemysława Czarnka

Magdalena Zarębska-Kulesza decyzją ministra edukacji narodowej, Przemysława Czarnka, została odwołana ze stanowiska zachodniopomorskiej kuratorki oświaty. Funkcję tę sprawowała od 2016 roku. Jej miejsce zajął były wicekurator Jerzy Sołtysiak - donosi Radio Szczecin.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jak udało się ustalić Onetowi Zarębska-Kulesza została odwołana w związku z osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego. Jednak jak donosi portal, współpraca kuratorki z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim nie układała się w ostatnim czasie najlepiej. Magdalena Zarębska-Kulesza od lat jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. Zanim została kuratorką oświaty, próbowała dostać się do Sejmu w 2015 roku, startowała z listy PiS w Nowogardzie. Także w 2019 roku, brała udział w wyborach, ale ponownie nie zdobyła wystarczającej liczby głosów.

Kim jest Jerzy Sołtysiak, nowy kurator oświaty województwa zachodniopomorskiego? 

Nowy zachodniopomorski kurator oświaty, Jerzy Sołtysiak, z wykształcenia jest nauczycielem historii, a z oświatą zawodowo jest związany ponad 30 lat. "W tym czasie pracował na stanowisku wychowawcy, nauczyciela, dyrektora szkoły, dyrektora wydziału nadzoru pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Szczecinie, głównego specjalisty w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, nauczyciela akademickiego Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie oraz wykładowcy Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Szczecinie" - czytamy w biogramie opublikowanym w biuletynie informacji publicznej.

Sołtysiak był także działaczem związkowym i samorządowym. Zasiadał w prezydium Sejmiku Samorządowego Województwa Szczecińskiego pierwszej kadencji samorządu terytorialnego. Był także wiceprzewodniczącym Rady Gminy Widuchowa, piastował także stanowisko wójta gminy.

Więcej o: