Mieczysław Gil nie żyje. Opozycjonista i działacz związkowy miał 78 lat

W wieku 78 lat zmarł działacz związkowy Mieczysław Gil. Informacja została przekazana w czwartek przez krakowski IPN.

Jak poinformował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, 29 września 2022 roku zmarł Mieczysław Gil. "Działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności" - wymienia IPN Kraków na Twitterze.

Zobacz wideo Legendy "Solidarności". Choć nie ma już ich z nami, to dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce

Mieczysław Gil nie żyje. Kim był?

Mieczysław Gil urodził się w 1944 roku w Gacach Słupieckich (województwo świętokrzyskie). Po ukończeniu technikum pracował w Hucie im. Lenina w Krakowie, a w latach 1964-1981 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 

W sierpniu 1980 uczestniczył w strajku, pełnił także rolę rzecznika hutników, a następnie przewodniczącego Komisji Robotniczej Hutników Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Hucie im. Lenina. 

Po wprowadzeniu stanu wojennego Gil organizował strajki w hucie i w regionie. W 1982 roku został aresztowany i skazany przez komunistyczny sąd na cztery lata pozbawienia wolności. Zwolniono go dopiero w listopadzie kolejnego roku. W kolejnych lata był zatrzymywany przesłuchiwany kilkadziesiąt razy. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu oraz zespołu ds. gospodarki i polityki społecznej.

"Senator VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, reprezentujący w latach 2011-2015 okręg nr 83 (Końskie). Był także posłem na Sejm (1989-1993) i radnym sejmiku małopolskiego" - dodaje kanał Senat - pole bitwy na Twitterze.

62. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Warszawa, 29 września 2022 r.Przesunięcie terminu wyborów samorządowych. Sejm podjął decyzję

Więcej o: