Czy Mateusz Morawiecki nadal powinien być premierem? [SONDAŻ]

Ponad 50 proc. ankietowanych uważa, że Mateusz Morawiecki powinien pozostać na stanowisku premiera - wynika z sondażu United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Komitet Polityczny PiS zbierze się w najbliższy piątek (30 września). Początkowo donoszono, że spotkanie będzie dotyczyło dalszych losów Mateusza Morawieckiego i jego ewentualnego następcy. W środę Jacek Gądek z portalu Gazeta.pl ustalił jednak, że temat zmiany premiera na razie został odłożony. 

Konflikt w Zjednoczonej Prawicy ma dwóch bohaterów - Mateusza Morawieckiego (którego w publicznych wypowiedziach dobrze ocenia Jarosław Kaczyński) i Jacka Sasina, którego wspierają "starzy PiS-owcy". Obie strony chcą dymisji przeciwnika. Zarzewiem sporu polityków jest to, kto odpowiada za problemy z brakiem węgla. "Jednak tarcia między nimi mają już długą historię i dotyczyły też wpływów w spółkach Skarbu Państwa. Węgiel - i szerzej: energetyka - jest o tyle krytyczną sprawą, że jego braki w zimie mogą pogrzebać szanse PiS na walkę o trzecią kadencję" - zaznaczył dziennikarz Gazety.pl Jacek Gądek.

Wśród następców Mateusza Morawieckiego wymienia się nazwiska właśnie Sasina, a także Mariusza Błaszczaka, jak również byłej premierki Beaty Szydło czy marszałkini Sejmu Elżbiety Witek.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kamiński: Nie będzie pieniędzy z KPO

Dymisja Morawieckiego? Ponad połowa Polaków chce, aby został na stanowisku premiera

Z sondażu United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który został przeprowadzony 24-25 września, wynika, że 53,6 proc. ankietowanych chce Mateusza Morawieckiego na stanowisku premiera, natomiast 43,1 proc. badanych opowiada się za jego dymisją. 3,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wybór odpowiedzi uzależniony jest od poglądów i sympatii do partii rządzącej. 100 proc. zwolenników PiS opowiada się za pozostaniem Morawieckiego na stanowisku prezesa Rady Ministrów (85 proc. z nich wybrało odpowiedź "zdecydowanie powinien zachować fotel premiera", a 15 proc. "raczej tak").

Opinie zwolenników opozycji są zgoła inne - 68 proc. uważa, że Morawiecki powinien stracić urząd (57 proc. pytanych jest zdecydowanie za tą opcją, a 11 proc. uważa, że premier "raczej" nie powinien utrzymać posady). Zaledwie 17 proc. sympatyków opozycji chce obecnego premiera na stanowisku do końca kadencji.

Posiedzenie Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych Narodowej Rady Rozwoju.Morawiecki apeluje o "autoreglamentację" przy zakupie węgla

Mateusz Morawiecki dogonił Jarosława Kaczyńskiego. Może być prezesem PiS - uważają badani

Jarosław Kaczyński nie jest jedyną osobą, która może stać na czele Prawa i Sprawiedliwości. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" przez Instytutu Badań Pollster wynika, że wyborcy na czele partii rządzącej widzą także Mateusza Morawieckiego. Politycy otrzymali taką samą liczbę głosów - 27 proc. Więcej na ten temat w artykule:

Kto powinien stać na czele PiS? Mateusz Morawiecki dogonił prezesa [SONDAŻ]Kto powinien stać na czele PiS? Mateusz Morawiecki dogonił prezesa [SONDAŻ]

Więcej o: