"Stanął po niewłaściwej stronie". Szef MSZ o wpisie Sikorskiego nt. Nord Stream

Dla ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua coraz bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, że uszkodzenia gazociągów Nord Stream dokonała Rosja. Tym samym uznał, że Radosław Sikorski "stanął po niewłaściwej stronie".

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odniósł się do wpisu na Twitterze Radosława Sikorskiego na temat wycieków z gazociągów Nord Stream, w którym były szef dyplomacji podziękował USA. - Radosław Sikorski w tej wojnie hybrydowej Rosji z państwami NATO stanął po niewłaściwej stronie - stwierdził szef resortu w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Markiem Wałkuskim.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Szwedzka straż wybrzeża opublikowała wideo z wycieku z rury na dnie Bałtyku

Zbigniew Rau krytykuje Sikorskiego i jego wpis

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że przyczynę wycieku z gazociągów Nord Stream ustali śledztwo. "Jeśli jednak dokonamy analizy sytuacji bezpieczeństwa energetycznego regionu Morza Bałtyckiego, to coraz bardziej wiarygodnie wypada hipoteza, że stoją za tym służby rosyjskie".

Wyjaśnił, że jednym z celów ataku Rosji na gazociągi może być chęć pogłębienia podziałów w Europie dotyczących sposobów zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jego zdaniem Moskwa może chcieć zastraszyć Europę, pokazując, że bezpieczeństwo energetyczne kontynentu nie jest zagwarantowane, bo skoro można uszkodzić Nord Stream, to można to samo zrobić z Baltic Pipe.

Radosław Sikorski, europoseł, były minister spraw zagranicznychRzecznik MSZ o wyciekach z Nord Stream: Jak najmniej słów, jak najwięcej faktów

Kolejny pakiet pomocy wojskowej od USA. "Wsparcie powinno być kontynuowane"

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przebywa z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się między innymi z ekspertami ośrodków analitycznych oraz przedstawicielami Kongresu. Jednym z głównych tematów rozmów była wojna w Ukrainie. Szef polskiego resortu mówił Amerykanom, że Ukraina walczy o nasze wspólne wartości, powstrzymując rosyjski imperializm. - Spotkałem się ze zrozumieniem ponad podziałami politycznymi - ocenił.

W środę (28 września) Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 miliarda dolarów, co oznacza, że od początku wojny prezydent Joe Biden przekazał ponad 15 miliardów dolarów. Minister Zbigniew Rau powiedział, że wsparcie to powinno być kontynuowane. - Bez wątpienia takie wsparcie w przyszłości jest absolutnie niezbędne, aby Ukraina mogła odnieść sukces - powiedział.

Zdjęcie satelitarne wycieku gazu z gazociągu Nord Stream w pobliżu wyspy BornholmRau: Eksplozje Nord Stream mogą być elementem rosyjskiej wojny hybrydowej

Więcej o: