Nieoficjalnie: Michał Dworczyk wkrótce odejdzie z rządu

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, ma niedługo odejść z rządu - donosi nieoficjalnie RMF FM. Z kolei według informacji Mariusza Gierszewskiego z Radia ZET Michał Dworczyk ma na razie przestać pełnić funkcję szefa Kancelarii Premiera. Na to nacisk mają kłaść politycy związani z Solidarną Polską. Jak ustalił dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek, Michał Dworczyk ma sam odejść z rządu przy okazji rekonstrukcji gabinetu Mateusza Morawieckiego. Termin dymisji nie jest jeszcze przesądzony, jednak szef kancelarii premiera ma mieć obiecane miejsce wyborach do Parlamentu Europejskiego.

O tym, że Michał Dworczyk straci funkcję, spekuluje się od ponad roku, odkąd wypływać zaczęły kolejne służbowe maile, które miały zostać wykradzione z jego prywatnej skrzynki.

Według RMF członkowie rządu oficjalnie nie zaprzeczali informacjom o dymisji szefa kancelarii premiera, ale "za kulisami słychać, że odwołanie Michała Dworczyka jest przesądzone". Według informacji serwisu szef kancelarii premiera najpewniej sam ustąpi ze stanowiska, nie będzie dymisjonowany.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei Mariusz Gierszewski z Radia ZET donosi, że Michał Dworczyk ma na razie przestać pełnić funkcję szefa Kancelarii Premiera.

"Michał Dworczyk ma na razie zejść z funkcji szefa Kancelarii Premiera, ale czy odejdzie z rządu całkowicie, to jeszcze nie jest przesądzone. Na pewno jednak ta zmiana to wynik nacisków kilku służb" - napisał dzienikarz.

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: Niektóre maile Dworczyka wyglądają na autentyczne

Informacje te potwierdził w kilku źródłach związanych z Prawem i Sprawiedliwością dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek. Powody tej decyzji są rozbieżne. Jeden z rozmówców potwierdza, jakoby najważniejszym powodem dymisji była tzw. afera mailowa. - Nadepnął na odcisk Mariuszowi Błaszczakowi i Mariuszowi Kamińskiemu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo - mówi jeden z informatorów.

Jako drugi powód, informatorzy wskazują: sprawę wysypiska śmieci na Dolnym Śląsku, z którą w reportażu TVN powiązano Dworczyka i Kubowa. Wedle słów radnych przytaczanych w reportażu ministrowie ci mieli rzekomo dążyć do zablokowania kontroli na składowisku, co Dworczyk i Kubów nazywają kłamstwem. - Na Nowogrodzkiej było wkurzenie ws. wysypiska śmieci i na cały ten partyjny Dolny Śląsk - mówi osoba znająca kulisy. Dworczyk był szefem struktur PiS w tym województwie.

Jak dowiadujemy się od polityków PiS, Dworczyk ma zapewnienie prezesa PiS, że dostanie miejsce na liście PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wybory te mają być w maju-czerwcu 2024 r.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Dworczyk odchodzi? RMF: To szansa na wybronienie Morawieckiego

Jak informuje RMF, odejście szefa kancelarii premiera ma uspokoić przeciwników Mateusza Morawieckiego. "Dziś w dymisji szefa KPRM niektórzy dostrzegają szanse na wybronienie Mateusza Morawieckiego, którego przyszłość w roli premiera będzie się decydować w najbliższych dniach" - czytamy w serwisie.

Jak pisał Jacek Gądek przed kilkoma dniami, w partii rządzącej toczy się obecnie walka pomiędzy Mateuszem Morawieckim a Jackiem Sasinem. Obaj politycy mają zaciekle rywalizować o fotel premiera. - To już jest wojna totalna między Morawieckim a Sasinem - mówiło w rozmowie z Gazeta.pl źródło rządowe. Więcej w poniższym materiale:

Ziobryści żądają dymisji Michała Dworczyka

Jak informowaliśmy wcześniej, po dymisji wiceministra Norberta Kaczmarczyka z Solidarnej Polski ziobryści zażądali dymisji szefa KPRM Michała Dworczyka. Według informacji dziennikarza Gazeta.pl Jacka Gądka był to kolejny punkt dopisany do rachunku krzywd między ziobrystami a Prawem i Sprawiedliwością. Solidarna Polska miała dostać w zamian fotel w rządzie dla innego swojego polityka.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Afera mailowa. Wyciekły maile ze skrzynki Dworczyka

Przypomnijmy, że od czerwca ubiegłego roku w internecie regularnie publikowane są zrzuty ekranów z maili mających pochodzić ze skrzynki elektronicznej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rząd nigdy nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył prawdziwości e-maili, które wypłynęły po ataku na konto mailowe Michała Dworczyka. Niektórzy politycy Zjednoczonej Prawicy potwierdzali, że są nadawcami lub adresatami części wiadomości. Wśród nich byli m.in. Jacek Sasin czy Patryk Jaki.

Podczas jednego z wywiadów w programie "Graffiti" na antenie Polsat News Michał Dworczyk powiedział, że patrzy ze zdziwieniem jak dziennikarze "wpisują się w tę narrację". Według szefa KPRM wszystko wskazuje, że publikacja maili jest realizowana z terenu Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Mówić o tym mają wyspecjalizowane firmy m.in. z USA.

- Cel tego projektu jest tylko jeden: destabilizacja sytuacji w Polsce - stwierdził Dworczyk. - My nie chcemy wpisywać się w ten scenariusz, dlatego od początku całej tej operacji, która jest prowadzona, powtarzamy, że nie będziemy komentować tych treści, które są publikowane w internecie w różnych miejscach. Część jest prawdziwa, część jest zmanipulowana, część jest całkowicie fałszywa - mówił.

Michał Dworczyk został powołany na stanowisko szefa kancelarii premiera wraz z dojściem do władzy Mateusza Morawieckiego, w grudniu 2017 roku

Więcej o: