Podatek Sasina może uderzyć we wszystkie firmy zatrudniające ponad 250 osób. RMF: Projekt już w środę

Prace nad projektem ustawy o podatku od nadmiarowych zysków mają zakończyć się w środę - ustaliło radio RMF FM w resorcie aktywów państwowych zarządzanym przez Jacka Sasina. Według wicepremiera nowy podatek ma przynieść 13,5 mld zł, które mają być przeznaczone na "łagodzenie skutków wzrostu cen energii". Zapowiedzi dotyczące zmian doprowadziły w poniedziałek do dużych spadków na giełdzie.

Zapowiedzi wicepremiera i ministra Jacka Sasina dotyczące podatku doprowadziły w poniedziałek do ostrych spadków kursów akcji na GPW. Zaliczyły je m.in. spółki energetyczne. "Grunwald na giełdzie! WIG spadł do poziomu 1410 pkt", "Mamy 'efekt Sasina'" - to tylko niektóre z licznych komentarzy.

"Już wczoraj skierowałem do premiera Mateusza Morawieckiego rozwiązanie dotyczące opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Szacowany wpływ do budżetu to 13,5 mld zł, które przeznaczymy na łagodzenie skutków wzrostu cen energii"- napisał w sobotę na wieczorem na Twitterze Jacek Sasin.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W niedzielę w "Gościu Wiadomości" TVP powtórzył, że "będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów".

Z ustaleń RMF FM wynika, że prace nad ustawą mają zostać sfinalizowane w ministerstwie w środę.

Zobacz wideo Gawkowski: Jeżeli ktoś może fałszować wybory w Polsce, to tylko Kaczyński i PiS

Nowy podatek Sasina od nadmiarowych zysków

Do Rady Ministrów trafiły do tej pory jedynie założenia planowanych zmian. Podatek od nadzwyczajnych zysków jest przewidziany dla wszystkich firm zatrudniających ponad 250 osób i mających roczny obrót na poziomie wyższym niż 50 mln euro - ustalili dziennikarze "Rzeczpospolitej". Przedsiębiorcy musieliby zapłacić 50 proc. podatku od nadmiarowych zysków.

"Dziennik Gazeta Prawa" uzupełnia, że danina ta może ulec pomniejszeniu, jeśli część środków zostanie przeznaczona na inwestycje kluczowe z perspektywy rozwoju i strategicznego bezpieczeństwa kraju, a także będzie opcja odroczenia zapłaty tej daniny do czasu unormowania się sytuacji płynnościowej tych podmiotów. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: