Wybory do Sejmu. Co trzeci ankietowany deklaruje oddanie głosu na PiS [SONDAŻ]

IBRiS przeprowadził sondaż dla "Rzeczpospolitej", w którym zapytał respondentów, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory do Sejmu miały odbyć się w najbliższą niedzielę. Okazuje się, że co trzeci badany wskazał na Prawo i Sprawiedliwość.

IBRiS dla "Rzeczpospolitej" przeprowadził nowy sondaż wyborczy. Badanie zostało wykonane między 23 a 24 września metodą CATI (wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo) na grupie 1100 respondentów. 

Zobacz wideo Jaki los czeka samorządy, jeśli PiS wygra wybory w 2023 roku?

PiS na czele sondażu wyborczego. Co trzeci ankietowany deklaruje oddanie głosu na partię rządzącą

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu" - brzmiało pytanie zadane w sondażu. Okazuje się, że prawie co trzeci badany zadeklarował zagłosowanie na Prawo i Sprawiedliwość - ugrupowanie otrzymało 32,9 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 27,1 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska, na trzecim natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni z 10,6 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się natomiast: Lewica (9 proc.), PSL-Koalicja Polska (6,3 proc.) oraz Konfederacja (5,6 proc.). Niezdecydowanie wyraziło natomiast 8,5 proc. respondentów.

IBRiS zapytał ankietowanych także, czy wzięliby udział w wyborach, gdyby te odbyły się w najbliższą niedzielę. 39,0 proc. badanych uznało, że "zdecydowanie tak", natomiast 11,1 proc. "raczej tak". "Raczej nie" zaznaczyło 17,4 proc., a 25,1 proc. była temu zdecydowanie przeciwna. 7,3 proc. badanych nie umiało natomiast odpowiedzieć na pytanie.

Więcej aktualnych informacji ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław KaczyńskiSondaż. PiS bez większości w Sejmie. Partia Kaczyńskiego zalicza spadek

Zjednoczona opozycja mogłaby wygrać wybory. Sondaż: Oddanie głosu deklaruje ponad 50 proc. badanych

Ciekawe wnioski wynikają natomiast z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". W badaniu zapytano respondentów o dwie możliwości - gdyby opozycja połączyła siły i wystartowała z jednej listy, a także w przypadku samodzielnego startu ugrupowań. Okazuje się, że gdyby Koalicja Obywatelska, Polska 2050 i Lewica wystartowały razem, mogłyby liczyć na 50,49 proc. głosów, tym samym pokonując Zjednoczoną Prawicę, na której oddanie głosu w takim przypadku zadeklarowało się 34,60 proc. badanych. 

Marszałek Sejmu Elżbieta WitekWitek tłumaczy słowa Kaczyńskiego o zmianie sposobu liczenia głosów

Więcej o: