Wątpliwości ws. przyznania Macierewiczowi Orderu Orła Białego. Kancelaria Prezydenta odpowiada

W mediach społecznościowych pojawiły się wątpliwości co do tego, czy Antoni Macierewicz, będąc posłem, mógł zgodnie z przepisami otrzymać Order Orła Białego. O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy Kancelarię Prezydenta.

W kontekście odznaczenia Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego część dziennikarzy i polityków przywołuje art. 3 Ustawy o orderach i odznaczeniach.

Czy Antoni Macierewicz mógł otrzymać Order Orła Białego?

Mówi on, że "z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia". Ta sama zasada dotyczy osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe "w okresie zajmowania tych stanowisk". 

Zobacz wideo Reakcje Rosjan na zarządzoną mobilizację. "Wolę już iść do więzienia. Nie będę walczył za tę władzę"

W ustawie napisano, że powyższych przepisów "nie stosuje się w czasie wojny".

Część osób komentujących odznaczenie Macierewicza przytacza powyższe przepisy, sugerując, że wręczenie Orderu aktualnemu posłowi było niezgodne z prawem. 

"Zgodnie z ustawą o orderach i oznaczeniach z 1992 r. art. 3 ust. 1 z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego posłowi można wystąpić po wygaśnięciu jego mandatu. Czy zatem Macierewicz rezygnuje z mandatu poselskiego?" - pisał Wiesław Szczepański, poseł Lewicy.

Kancelaria Prezydenta odpowiada

O wątpliwości zapytaliśmy Kancelarię Prezydenta. "Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy o orderach i odznaczeniach, ordery i odznaczenia nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast zgodnie z ust. 2 tego artykułu Prezydent nadaje ordery z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów oraz Kapituł Orderów. Przepis art. 3 ust. 1 tej ustawy z kolei wskazuje, że z wnioskiem o nadanie Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyża Zasługi posłowi lub senatorowi można wystąpić po wygaśnięciu mandatu osoby proponowanej do odznaczenia" - czytamy w odpowiedzi.

Przepis ten nie stanowi przeszkody i nie ogranicza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w konstytucyjnym uprawnieniu wskazanym wprost w art. 138 Konstytucji do nadania z własnej inicjatywy orderu posłowi lub senatorowi także w czasie sprawowania przez niego mandatu. Zgodnie z art. 144 ust. 3 pkt 16 Konstytucji jest to prerogatywa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej niepodlegająca kontrasygnacie

- stwierdza dalej kancelaria Andrzeja Dudy.

Wręczenie Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych Macierewicz

Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego

W związku z 46. rocznicą powstania Komitetu Obrony Robotników prezydent Andrzej Duda odznaczył w piątek Orderami Orła Białego założycieli i działaczy tej organizacji - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. 

Antoni Macierewicz podczas uroczystości w Belwederze podkreślał, że każde pokolenie Polaków, począwszy od 1945 roku, walczyło o niepodległość. - Po Armii Krajowej żołnierze niezłomni, po nich robotnicy, po robotnikach rolnicy, potem studenci - kolejne fale Polaków robiły wszystko, żeby odzyskać niepodległość. Jak było trudno wypracować taką koncepcję niepodległościową, która pozwoli odbudować niepodległe państwo, która pozwoli sprawić, żeby nie tylko młodzież, ale całe społeczeństwo, skupiło się wobec działań niepodległościowych - mówił. 

Order Orła Białego dla Macierewicza. Komentarze: Order Orła Białego dla Macierewicza. Komentarze: "Kłamstwo nagrodzone"

Więcej o: