Order Orła Białego dla Macierewicza. Komentarze: "PiS odziera Polskę z godności", "Kłamstwo nagrodzone"

Były szef MON Antoni Macierewicz otrzyma w piątek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. Kancelaria Prezydenta RP wyjaśnia, że odznaczenie ma związek z działalnością Macierewicza w KOR. Opozycja nie kryje oburzenia.

Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła w piątek, że z okazji 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników Andrzej Duda wręczy w Belwederze Ordery Orła Białego założycielom i działaczom KOR.

Uroczystość zaplanowano na godz. 15.

Wśród oznaczonych znaleźli się Mirosław Chojecki, Piotr Naimski (do niedawna sekretarz stanu w KPRM) i były szef MON, obecnie poseł PiS Antoni Macierewicz.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR". Twórca podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy" - tak odznaczenie dla Macierewicza uzasadnia kancelaria Dudy.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki w najbliższym czasie pożegna się z fotelem premiera?

Order Orła Białego dla Antoniego Macierewicza. Komentarze

"Macierewicz z Orderem Orła Białego. PiS odziera Polskę z godności" - skomentował na Twitterze przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.

"W kolejce Piotrowicz, Mejza, Rachoń i Rydzyk. Powiedz mi, jakich masz bohaterów, a powiem ci, kim jesteś" - napisał europoseł PO Radosław Sikorski.

"Kłamstwo nagrodzone. Dyspozycja Nowogrodzkiej. Zero złudzeń do niezależności prezydenta Andrzeja Dudy" - skomentował poseł PO Michał Szczerba.

"To mówicie, że Macierewicz za kłamstwo Smoleńskie za publiczne pieniądze i rozbrojenie polskiej armii, ma zamiast wyroku dostać Order Orła Białego? Grubo Panie Prezydencie" - napisała posłanka KO, była przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

"Wręczenie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to niebywały skandal. Najwyższe odznaczenie państwowe dla człowieka, którego główną zasługą jest sianie nienawiści i kłamstw?! WSTYD i HAŃBA!" - napisał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Antoni Macierewicz, twórca kłamliwego raportu o Smoleńsku, dostanie z rąk Andrzeja Dudy, najwyższe polskie odznaczenie państwowe. Order Orła Białego. To najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe, nadawane za wybitne zasługi cywilne oraz militarne dla Polski" - napisał na Twitterze Grzegorz Furgo, były poseł Nowoczesnej i były dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu.

Więcej o: