Szef Gabinetu Dudy o reparacjach wojennych: Kwestia, w której nie trzeba działać pospiesznie

- Myślę, że to kwestia, w której nie trzeba działać szczególnie pospiesznie - powiedział Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych, których Polska domaga się od Niemiec. - To jest kuchnia dyplomatyczna, a dyskrecja jest w dyplomacji wartością samą w sobie - podkreślił.
Zobacz wideo Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Jednym z tematów, który został poruszony w czasie Porannej Rozmowy Gazeta.pl, były reparacje wojenne. Przypomnijmy, 1 września Jarosław Kaczyński ogłosił, że polski rząd będzie domagał się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej. - Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa polskiego - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości. Polityk poinformował, iż straty Polski wyliczono na ponad 6 bilionów 220 miliardów złotych.

Paweł Szrot został zapytany o zaangażowanie prezydenta Andrzeja Dudy w tę sprawę. - Były pierwsze rozmowy, raport reparacyjny zaprezentowano panu prezydentowi. Myślę, że to "kwestia, w której nie trzeba działać szczególnie pospiesznie" - powiedział, dodając, że Duda "z pewnością" będzie w tej sprawie współpracował.

- Były spotkania, były rozmowy, myślę, że to się będzie dalej rozwijać. Proszę czekać na efekty. [...] To jest kuchnia dyplomatyczna, a dyskrecja jest w dyplomacji wartością samą w sobie - dodał.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak i wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski "Niech sobie rysuje". Kołodziejczak wręcza Kowalskiemu prezent

Czy Polska dostanie pieniądze z KPO?

Paweł Szrot został również zapytany o to, czy jeszcze w tej kadencji będą dla Polski dostępne pieniądze z Krajowego Planu odbudowy. - Powinny być, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby były. To decyzja polityczna organów unijnych. Prezydent wskazuje, że te pieniądze powinny zostać Polsce przekazane - stwierdził.

- Prezydent wszystko, co mógł zrobić, aby Polska te fundusze otrzymała, zrobił. [...] Na pewno Polsce by się przydały te pieniądze i powinny zostać przyznane - zaznaczył Paweł Szrot.

Mateusz Morawiecki - zdjęcie archiwalne Morawiecki z "przesłaniem": Niech rewolucja konserwatywna nadejdzie

Więcej o: