Mateusz Morawiecki zaliczył wpadkę na otwarciu kanału. Skrytykował PiS zamiast opozycję

Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu kanału na Mierzei Wiślanej. Premierowi nie udało się jednak uniknąć wpadki. Podczas przemówienia polityk stwierdził, że symbolem "zależności i uzależnienia gazowego" jest... rząd Prawa i Sprawiedliwości.

W sobotę 17 września odbyło się otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W uroczystości udział wzięli m.in. Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda, czy prezes PiS Jarosław Kaczyńskich. Dużą popularnością w mediach społecznościowych cieszy się natomiast wpadka pierwszego z wymienionych polityków.

Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej. Mateusz Morawiecki przypadkiem skrytykował PiS

- Otwierany dziś kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności, nowych szans i nowych możliwości - powiedział na początku premier. Szef polskiego rządu wielokrotnie podkreślał, że przekop Mierzei był konieczny, ponieważ pozwoli Polsce uniezależnić się m.in. od Rosji.

- Gdyby Polska szła wzdłuż tego, co było geopolityczną wizją naszych poprzedników i naszych oponentów, to dziś bylibyśmy w pełnej zależności od Rosji i od Niemiec. (...) Trzeba to jasno tutaj powiedzieć, w tym miejscu, który na zawsze pozostanie symbolem zrzucania, zaniechania, pozbywania się pęt zależności i od Rosji, i od Niemiec - kontynuował dalej Mateusz Morawiecki.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Otwarto przekop Mierzei Wiślanej. Otwarto przekop Mierzei Wiślanej. "Zrywam pęta naszych zależności od ZSRR"

Następnie jednak premier zaliczył wpadkę obwiniając o "uzależnienie gazowe" od Rosji rząd... Prawa i Sprawiedliwości, zamiast - tradycyjnie - rządy opozycji. - Pozbywamy się innej zależności. Także tej, której symbolem jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, a inicjatorem był prezydent Lech Kaczyński. Czyli tego uzależnienia gazowego. Tego, które dzisiaj dusi Europę, niszczy wzrost gospodarczy, kreuje inflację i tworzy gigantyczne napięcia. Napięcia, które są nadzieją dla Putina - mówił z przekonaniem Morawiecki. 

Wpadkę zaliczył także Andrzej Duda. Na Twitterze udostępniono nagranie, na którym widać prezydenta machającego do jednego ze statków. "Pierwszy statek wyszedł ze śluzy na Mierzeję Gdańską" - pojawiło się na koncie prezydenta. Później błędny podpis poprawiono na: "Pierwszy statek wyszedł ze śluzy na Zatokę Gdańską".   

Pierwsze pęknięcie na Mierzei Wiślanej Pierwsze pęknięcie przekopu Mierzei Wiślanej. Szparę odsłoniła woda

Więcej o: