Janusz Kowalski nowym wiceministrem. Ile ma oszczędności? Za rządów PiS w rok zarobił ponad 2 mln zł

Janusz Kowalski, były wiceminister aktywów państwowych, wrócił do rządu. Zastąpi zdymisjonowanego Norberta Kaczmarczyka. Przypominamy oświadczenie majątkowe nowego wiceministrem rolnictwa. A także informację, że za rządów PiS przez niecały rok pracy zarobił ponad 2,1 mln zł.

Norbert Kaczmarczyk z Solidarnej Polski, wiceminister od traktora, został zdymisjonowany 13 września. Premier Mateusz Morawiecki przyjął wniosek ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o jego odwołaniu. Powodem był skandal, jaki wybuchł w związku z hucznym weselem polityka oraz doniesieniami o tym, że Kaczmarczyk miał pomóc bratu w poddzierżawieniu 141 hektarów państwowej ziemi, która powinna być przeznaczona dla najbardziej potrzebujących.

Kaczmarczyka zastąpi inny poseł Solidarnej Polski - Janusz Kowalski.

"Premier Mateusz Morawiecki powołał Janusza Kowalskiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Janusz Kowalski został także Pełnomocnikiem Rządu ds. Przetwórstwa i Rozwoju Rynków Rolnych. Akty powołania wręczył wicepremier, minister Henryk Kowalczyk" - przekazał w czwartek (15 września) resort rolnictwa.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Hołownia o przyszłości Zjednoczonej Prawicy

Janusz Kowalski - oświadczenie majątkowe. Oszczędza na emeryturę

Janusz Kowalski w najnowszym oświadczeniu majątkowym zadeklarował oszczędności na poziomie 30 tys. zł - czytamy na stronie rządowej. Polityk posiada również akcje spółki Road Studio S.A. W 2021 r. kupił papiery wartościowe za 20 299 zł.

W programie emerytalnym PKO TFI zebrał 27 499 zł, na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) odłożył 23 269 zł, a na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) - 4180 zł. W Otwartym Funduszu Emerytalnym, które rząd Zjednoczonej Prawicy chciał likwidować, Kowalski zgromadził ponad 50 tys. zł. 

Nowy wiceminister rolnictwa zadeklarował także mieszkanie o powierzchni 86,4 m kw. o wartości 860 tys. zł, którego jest właścicielem wspólnie z żoną. Zakup nieruchomości był finansowany kredytem zaciągniętym w PKO Banku Hipotecznym. Na koniec 2021 roku Kowalski miał do spłaty ponad 561 tys. zł. 

Janusz Kowalski za rządów PiS zarobił 2,43 mln zł za niecały rok pracy

Przypomnijmy, raporty 19 spółek giełdowych z udziałem Skarbu Państwa, gruntownie przeanalizowane przez Biankę Mikołajewską z Wirtualnej Polski wykazały, że w latach 2016-2021 aż 122 ludzi powiązanych z obozem rządzącym zarobiło w nich łącznie 267 mln zł, zaś 66 zostało milionerami. Na liście znalazł się także Janusz Kowalski. Z analizy wynika, że polityk zarobił 2 453 000 zł. Więcej na ten temat w artykule:

Janusz KowalskiMilionerzy z PiS zarobili razem 267 mln zł. Wśród nich - Janusz Kowalski

Ale większość zarobił nie przez pięć lat, tylko w niecały rok. W lutym 2016 r. Kowalski, który był wcześniej (również przez niecały rok) wiceprezydentem Opola, został wiceprezesem PGNiG ds. organizacyjnych. Kadencja zarządu, w którym zasiadał, skończyła się z grudniem 2016 r. Na kolejną kadencję Kowalski już nie kandydował. "Spółka wypłaciła mu łącznie 2,178 mln zł (z tego 516 tys. zł już odejściu z pracy)" - podała na podstawie giełdowych raportów WP.

Janusz Kowalski po rocznej przerwie wraca do rządu

Janusz Kowalski od grudnia 2019 roku pełnił funkcję wiceministra w resorcie aktywów państwowych. Był również pełnomocnikiem rządu ds. reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. 20 lutego 2021 roku został odwołany.

Jak donosiły wówczas media, Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu chciało pozbyć się polityka Solidarnej Polski z rządu. W reakcji partia stwierdziła, że decyzja nastąpiła "wbrew umowie koalicyjnej zawartej w ramach Zjednoczonej Prawicy". 

Jak pisaliśmy w portalu Gazeta.pl, Solidarna Polska otrzymała od prezesa PiS obietnicę, że Kowalski wróci do rządu (choć nie myślano o nim jako wiceministrze rolnictwa, ale bardziej aktywów państwowych bądź rozwoju, a zwłaszcza ds. górnictwa). Ziobryści otrzymali wolną rękę w obsadzie fotela wiceministra rolnictwa po zdymisjonowanym Norbercie Kaczmarczyku - wskazali więc na Kowalskiego.

Janusz Kowalski z Solidarnej Polski w sejmie RPJ.Kowalski może wrócić do rządu. Ziobryści chcą przejąć górnictwo

Więcej o: