"Szara eminencja MON" w KRRiT. Sejm wybrał dwoje nowych członków rady. To kandydaci PiS

Sejm wybrał dwoje członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nową kadencję. Zostaną nimi zgłoszeni przez klub PiS przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Maciej Świrski oraz sekretarz w Radzie Nadzorczej tej instytucji, Agnieszka Glapiak. Oboje uzyskali po 234 głosy.

We wrześniu kończy się sześcioletnia kadencja obecnych członków KRRiT. Zgodnie z przepisami te same osoby nie mogą ponownie zostać wybrane. W czwartek 15 września Sejm większością głosów wybrał dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Nowymi członkami KRRiT zostali kandydaci zgłoszeni przez PiS - Maciej Świrski, były prezes Polskiej Fundacji Narodowej oraz Agnieszka Glapiak, prawa ręka szefa MON Mariusza Błaszczaka. Oboje uzyskali po 234 głosy. Poparli ich posłowie PiS, Kukiz 15 i koła Polskie Sprawy oraz dwóch niezrzeszonych - Łukasz Mejza oraz Zbigniew Ajchler.

Oprócz nich kandydowali także Jędrzej Skrzypczak i Adam Szynol. Obydwaj to kandydaci klubu Koalicji Obywatelskiej. Otrzymali po 205 posłów opozycji (wszystkich obecnych posłów).

Zobacz wideo Kapitulacja ws. TVN24? Śmiszek: W państwie PiS nic nie dzieje się przez przypadek

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Nowi członkowie KRRiT. Kim są Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski?

Jak pisała wcześniej Gazeta Wyborcza, Agnieszka Glapiak "przez ostatnie sześć lat była szarą eminencją MON rządzącą 'wizerunkiem ministra'". Według doniesień GW miała ona słynąć z "chronienia ministra Błaszczaka obawiającego się kontaktów z prasą". "Dziennikarze zajmujący się sprawami wojskowymi znają Agnieszkę Glapiak ze stwierdzenia 'konferencja prasowa tradycyjnie bez pytań'" - donosi serwis. Do MON miała przejść razem z Błaszczakiem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z kolei Maciej Świrski od 2017 r. zasiadał w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 r. jest jej przewodniczącym. W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której celem jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Jest także jej prezesem. W latach 2016-2018 był także wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej. Nowy członek KRRiT publikuje ponadto w serwisach Salon24.pl i wPolityce.pl.

Nowi członkowie KRRiT. Senat już wcześniej wybrał swojego przedstawiciela

"W najbliższych tygodniach Sejm powinien wybrać dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na następną kadencję" - mówiła pod koniec sierpnia w Programie 3. Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka. Parlamentarzystka, która jest również członkiem Rady Mediów Narodowych, przypomniała, że pozostałych członków KRRiT wybierają Senat i prezydent.

"Senat już wybrał swojego przedstawiciela. To specjalista związany wcześniej z PO i SLD, który był już zaangażowany w prace w KRRiT oraz mediach publicznych" - mówiła Joanna Lichocka. "Czekamy też na propozycję pana prezydenta i gdy KRRiT będzie skompletowana, to zapewne na pierwszym posiedzeniu wybierze swojego przewodniczącego" - dodała posłanka PiS.

Na początku sierpnia Senat wybrał do KRRiT profesora Tadeusza Kowalskiego, wykładowcę na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. W przeszłości był on między innymi członkiem rady nadzorczej TVP.

KRRiT liczy pięciu członków. Sejm wybiera dwóch członków z nich na 6-letnią kadencję. Trzech pozostałych członków wybierają: prezydent i Senat.

KRRiT jest organem konstytucyjnym, który ma za zadanie stać na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Odpowiada m.in. za udzielanie koncesji radiowych i telewizyjnych.

Więcej o: