Szkoły. Nauka zdalna z powodu wysokich cen energii? Resort Czarnka pogroził gminom palcem

Ministerstwo Edukacji i Nauki w czwartkowym komunikacie skierowanym do gmin podkreśliło, że wysokie ceny energii i brak opału nie mogą być powodem wprowadzenia nauki zdalnej w szkołach. Resort zaapelował do dyrektorów, by "w sytuacji problemów" skontaktowali się z kuratorium.

Na początku września weszły w życie przepisy umożliwiające przejście na naukę zdalną w przypadku m.in. niskiej temperatury panującej na zewnątrz lub w szkolnych pomieszczeniach.

- Czy czeka nas nauka zdalna? Teraz nie jestem w stanie odpowiedzieć. Szkoły, szpitale czy placówki kulturalne nie są w stanie ponosić kosztów, które wynikają z podwyżek cen energii elektrycznej i w pewnym stopniu energii cieplnej. Za energię elektryczną Olsztyn ma zapłacić 540 proc. więcej. Dla miasta to wzrost kosztów o przeszło 11 mln zł - mówił przed kilkoma dniami w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" prezydent miasta Piotr Grzymowicz.

Jak dodał, "nauka zdalna z powodu temperatury jest realna". - Nie chcemy jej wprowadzać, bo przecież szkoła po to jest, aby nauka odbywała się na miejscu, a nie przez komputer. Ekran nigdy nie da tyle uczniowi, ile nauczyciel i wzajemna relacja. Ale dziś trudno mówić, co przed nami - mówił Grzymowicz.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podkreślił resort edukacji w reakcji na podobne głosy w czwartkowym komunikacie, przepisy te "regulują sytuacje nieprzewidziane, o charakterze losowym, natomiast nie zwalniają i nie mogą być pretekstem dla organu prowadzącego [np. gminy - red.] do rezygnacji z obowiązków określonych w przepisach prawa".

"Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału" - dodało ministerstwo.

Zobacz wideo Kaźmierczak: Przedsiębiorcy mają problem ze znalezieniem ludzi do pracy i presją płacową

Ministerstwo: Wysokie ceny nie mogą być powodem zamykania szkół

"W sytuacji problemów związanych z realizacją zadań własnych gminy zwracamy się do dyrektorów szkół i innych placówek edukacyjnych o kontakt z kuratorami oświaty i poinformowanie o zaistniałych problemach" - czytamy w komunikacie.

Resort Przemysława Czarnka zaznaczył jednocześnie, że rząd "przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty".

"Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału" - wyliczało ministerstwo.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: