Dariusz Pawłoś nowym ambasadorem w Niemczech. Zastąpi Przyłębskiego, złoży notę dot. zadośćuczynienia

Dariusz Pawłoś będzie nowym ambasadorem RP w Niemczech - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Wczoraj kandydaturę dyplomaty pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych.

"Zarekomendowałem wczoraj Komisji kandydaturę Pana Dariusza Pawłosia na stanowisko Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec" - napisał wiceminister spraw zagranicznych. W czwartek 15 września okazało się, że kandydatura ta została rozpatrzona pozytywnie.

Zobacz wideo

Niemcy. Dariusz Pawłoś nowym ambasadorem Polski w Niemczech

Do nominacji odniósł się także sam dyplomata. "Serdecznie dziękuję Panu Ministrowi Szymonowi Szynkowskiemu vel Sękowi za zaufanie i wsparcie. Zapewniam, że moje działania będą dobrze służyć przyszłości partnerskich relacji polsko-niemieckich oraz realizacji celów polskiej polityki zagranicznej zgodnie z polską racją stanu" - napisał w oświadczeniu Dariusz Pawłoś. "Chciałbym też podziękować Panu Przewodniczącemu Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu i Wysokiej Komisji za wysłuchanie mojej prezentacji i pozytywną opinię mojej kandydatury" - dodał dalej.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Viktor Orban Europarlament: Węgry nie są już demokracją. "System autokracji wyborczej"

Dariusz Pawłoś - kim jest nowy ambasador RP w Niemczech?

Dariusz Pawłoś jest dyplomatą i germanistą - ukończył filologię germańską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Poza tym podyplomowo studiował też nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Przez ponad 20 lat działał na rzecz Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie", którą od 2008 do 2017 roku kierował jako przewodniczący zarządu fundacji. W historii tej fundacji był najdłużej urzędującym prezesem zarządu. 15 marca 2022 roku objął funkcję dyrektora zarządzającego Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Tam w dwuosobowym, polsko-niemieckim zarządzie organizacji, zasiadł obok niemieckiego dyrektora Stephana Erba. Ostatnie pięć lat minęły mu zawodowo w pracy dla MSZ. Od października 2021 roku zajmuje stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej.

Balon ze zdjęcie m królowej Elżbiety II. Londyn, 10 września. Królowa Elżbieta II zostawiła list. Do 2085 roku nie można go otworzyć

W latach 2017-2021 był rzecznikiem prasowym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie i kierownikiem Referatu ds. Komunikacji i Dyplomacji Publicznej. Jego przełożonym był ówczesny ambasador prof. Andrzej Przyłębski - mąż prezes TK z nadania PiS Julii Przyłębskiej. Jesienią 2021 roku Przyłębski z powodów osobistych zrezygnował z kierowania ambasadą. Pod koniec stycznia 2022 roku opuścił placówkę. 

"Pierwszym zadaniem Dariusza Pawłosia, nowego ambasadora RP w Berlinie, będzie złożenie noty dyplomatycznej z żądaniem zapłaty reparacji. O ile MSZ ją przygotuje" - podaje "Wyborcza". 

Jak napisał Szymon Szynkowski vel Sęk, "jednym z ważniejszych działań i osiągnięć Dariusza Pawłosia w czasie pracy w Fundacji 'Polsko-Niemieckie Pojednanie' należy wymienić udział w międzynarodowych negocjacjach z przedstawicielami Rządu RFN, niemieckimi przedsiębiorstwami i Fundacją Federalną 'Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość' na temat wypłat świadczeń dla obywateli polskich za pracę niewolniczą i przymusową na rzecz III Rzeszy" - napisał wiceszef MSZ.

Więcej o: