Andrzej Duda odwiedza Afrykę. Prezydent rozmawia m.in. o surowcach. W delegacji przedstawiciele PGNiG

Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal - te kraje odwiedza prezydent Andrzej Duda. Wizyta w Afryce rozpoczęła się we wtorek. Wśród tematów, które poruszają przedstawiciele polskiej delegacji, są surowce. Z prezydentem polecieli m.in. przedstawiciele PGNiG.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślał przed wylotem z kraju, że w czasie wizyt prezydencka delegacja poruszy temat surowców i interesów gospodarczych. W skład delegacji prezydenta weszli przedstawiciele PGNiG. Andrzej Duda rozmawia również z afrykańskimi liderami o kryzysie żywnościowym wywołanym przez Rosję.

Kumoch zapewnił, że przed podróżą władze polskie kontaktowały się z władzami ukraińskimi. Wcześniej, przed wizytą w Algierii prezydenta Francji Emmanuela Macrona, odbyły się także rozmowy z dyplomacją francuską.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Raś o reparacjach: Wyobrażam sobie wiele możliwości, które mogłyby naprawić krzywdę

Prezydent w Nigerii: Polska chce zwiększyć współpracę z Nigerią 

Pierwszym przystankiem w podróży do Afryki była Nigeria. Prezydent w stolicy kraju Abudży podkreślił, że "Polska chce zwiększyć współpracę z Nigerią". Andrzej Duda deklarował, że Polska jest otwarta na nowe formy współpracy z Nigerią. W trakcie przemówienia na forum biznesowym w Abudży prezydent podkreślał, że polskie firmy mogą wypełnić luki, jakie powstały w Nigerii w skutek najpierw pandemii, a potem wojny na Ukrainie. 

Wierzę w to, że polska gospodarka i polscy przedsiębiorcy są w stanie zaoferować swoim nigeryjskim partnerom produkty, które bardzo często do tej pory były importowane do Nigerii czy to z Rosji, czy to z Chin, a łańcuchy dostaw uległy w ostatnich latach zaburzeniu

- mówił prezydent.

Wcześniej, w trakcie spotkania z prezydentem Nigerii Andrzej Duda deklarował, że Polska jest zainteresowana zwiększeniem importu nigeryjskiej ropy oraz gazu LNG. Prezydenci Polski i Nigerii podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Oba kraje będą chciały zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez rosyjską napaść na Ukrainę. 

Prezydent w Afryce o gazie LNG i ropie naftowej

W środę Andrzej Duda przyleciał do Wybrzeża Kości Słoniowej. Kancelaria podkreśliła, że to pierwszy urzędujący prezydent RP, który odwiedził ten kraj.

Wizyta Andrzej Dudy w Afryce łączy się ze zbliżającym się Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych. Podczas swojego wystąpienia na tym forum prezydent ma poruszyć kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, dlatego podczas obecnej podróży chce wsłuchać się w głos państw najbardziej zagrożonych, wywołanym przez Rosję kryzysem - podaje Kancelaria Prezydenta. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: