Wybory do Sejmu. PiS rośnie w siłę. Nie jest jednak partią drugiego wyboru [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażu preferencji wyborczych, który został przeprowadzony przez United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W porównaniu z poprzednim badaniem ich poparcie wzrosło o 1,1 pkt proc. PiS nie jest jednak partią drugiego wybory dla żadnego z respondentów.

Ostatnie wybory parlamentarne w Polsce odbyły się 13 października 2019 r., kolejne zaplanowane są na listopad 2023 r. W sondażu United Survyes dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", który został opublikowany w poniedziałek (5 września), 43 proc. deklaruje chęć wzięcia w nich udziału.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Trzaskowski o KPO: Nas nie stać na to, żeby się tych pieniędzy pozbawić

Wybory do Sejmu. PiS na prowadzeniu, tuż za partią rządzącą KO

Z najnowszego sondażu preferencji partyjnych wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, najwięcej głosów zdobyłaby partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość - chce ich poprzeć 32 procent badanych. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska. Uzyskałaby 25 proc.

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni - 13,3 proc. głosów. Do Sejmu wchodzą jeszcze: Lewica (8,1 proc.), Konfederacja (5,6 proc.), oraz PSL-Koalicja Polska (5,3 proc.). Ponad 10 procent głosujących nie wie, kogo poprze w najbliższych wyborach - podaje RMF FM.

PiS nie jest partią drugiego wyboru dla żadnego z badanych

Z sondażu dowiadujemy się także, na które ugrupowania Polacy zagłosowaliby w drugiej kolejności. Najwięcej osób po swoim kandydacie poparłoby Polskę 2050 - 16,1 procent. Druga jest Koalicja Obywatelska (13.5 proc.), a trzeci PSL (10,8 proc.).

Nie jest zaskoczeniem, że elektorat partii rządzącej w drugiej kolejności wybrałby: Solidarną Polskę (28 procent), a następnie Kukiz-15 (21 proc.), oraz PSL (15 procent). Zwolennicy opozycji oddaliby głos na: Polskę 2050 (48 procent), Lewicę (16 proc.) i PSL (14 proc.). Natomiast Koalicja Obywatelska byłaby kolejnym kandydatem Polski 2050 Szymona Hołowni (64 procent) i Lewicy (50 procent). 

Przemysław Czarnek Niemal 60 proc. Polaków uważa, że edukacja zmienia się na gorsze [SONDAŻ]

PiS odnotowało wzrost, KO spadek

W porównaniu z sondażem przeprowadzonym między 26 a 27 sierpnia przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" partia rządząca odnotowała wzrost. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wówczas 30,9 proc. głosów (wzrost o 1,1 pkt proc.). W sierpniowym badaniu swoje głosy oddane na KO zadeklarowało 25,8 proc. pytanych, co oznacza spadek o 0,8 pkt proc. Na kolejnych miejscach uplasowała się: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12,1 proc. (wzrost o 1,2 pkt proc.). 

Jacek Rostowski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl Jacek Rostowski: Ubóstwo uderza w tradycyjny elektorat PiS-u

Więcej o: