Za rządów Donalda Tuska żyło się lepiej niż za Morawieckiego? Tak uważa 53 proc. Polaków [SONDAŻ]

Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" wynika, że ponad połowie badanych lepiej żyło się za rządów Donalda Tuska. Szef PO pokonał Mateusza Morawieckiego o 6 punktów proc.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" w dniach od 23 do 24 sierpnia 2022 roku. W badaniach udział wzięła reprezentacyjna grupa 1029 dorosłych Polaków. Respondenci zostali zapytani o to, za jakich rządów żyło im się lepiej. 

Zobacz wideo Tusk na spotkaniu liderów opozycji skomentował szczyt NATO w Madrycie

Sondaż. 53 proc. Polaków uważa, że za rządów Donalda Tuska żyło im się lepiej

53 proc. respondentów uważa, że za żyło im się lepiej za rządów Donalda Tuska, które miały miejsce w latach 2007-2014. W sondażu za obecnymi rządami Mateusza Morawieckiego (od 2017 roku do teraz) opowiedziało się 47 proc. badanych, według których ich poziom życia stał się bardziej satysfakcjonujący w ostatnich latach.

Wyniki badań skomentował w rozmowie z "SE" politolog, profesor Kazimierz Kik. Według niego niechęć i brak zaufania do Mateusza Morawieckiego wyraźnie rosną w ostatnim czasie. - Dzieje się tak dlatego, że powiększa się rozdźwięk między mirażami roztaczanymi na spotkaniach z wyborcami, a rzeczywistością - wyjaśnił profesor. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rafał Trzaskowski - zdjęcie archiwalneNowy lider rankingu zaufania. Rafał Trzaskowski wyprzedził Andrzeja Dudę

- Jednym z plusów Polaków, jest instynkt samozachowawczy, napędzający przedsiębiorczość. A to właśnie drobnym przedsiębiorcom, tworzącym ogrom polskiego PKB, żyło się za Tuska najlepiej - dodał Kik. Według politologa problemy z wysokimi cenami żywności, prądu i gazu to też kwestie, które są dostrzegane przez grupy społeczne najbardziej wspierane przez obecny rząd. Respondenci podkreślali, że rząd PiS nie może zrzucać całej winy za ciężką sytuację ekonomiczną na wojnę i epidemię koronawirusa.

Jarosław Kaczyński i Ryszard TerleckiPrawo i Sprawiedliwość ze spadkiem poparcia o 4 pp. w miesiąc [SONDAŻ]

Brak zaufania do Morawieckiego ma przejawiać się także w sondażu wykonanym przez Kantar w drugiej połowie sierpnia 2022 roku. Z badania przeprowadzonego na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że aż 61 proc. Polaków źle ocenia rząd Mateusza Morawieckiego. Z obecnego rządu zadowolonych jest 34 proc. respondentów.  

Więcej o: