Reparacje wojenne. Abp Gądecki komentuje raport PiS: Miłosierdziu i przebaczeniu musi towarzyszyć sprawiedliwość

"Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe" - stwierdził w sobotnim oświadczeniu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Nawiązał tym samym do kwestii reparacji wojennych od Niemiec. Rząd PiS zadeklarował w tym tygodniu, że będzie się ich domagał.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w czwartek, że Polska będzie domagała się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. - Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa polskiego - mówił były premier.

W przedstawionym w czwartek raporcie dotyczącym reparacji wojennych wyliczono straty Polski na ponad 6 bilionów 220 mld zł.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Wiemy, że wchodzimy na drogę, która będzie trwała długo i nie będzie łatwa. Nie zapowiadamy jakichś bardzo szybkich sukcesów - dodał Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Reparacje wojenne. Abp Gądecki: Przebaczeniu musi towarzyszyć sprawiedliwość

Oświadczenie w tej sprawie wydał w sobotę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Jak stwierdził duchowny, kwestie poruszone w opublikowanym w czwartek raporcie "należy rozpatrywać w kontekście wieloletniego procesu polsko-niemieckiego pojednania". Nawiązał tym samym do listu polskich biskupów do biskupów niemieckich z 1965 r., w którym "udzielali wybaczenia i prosili o nie".

"Po latach możemy stwierdzić, że tamten dokument okazał się proroczy. Rozpoczął proces pojednania między Polakami i Niemcami, bez lekceważenia dokonanych zbrodni, bez zapominania o ofiarach i bez zamykania się w poczuciu doznanych krzywd" - skomentował abp Gądecki.

Przewodniczący KEP cytował też w swoim oświadczeniu słowa Jana Pawła II, który wskazywał w orędziu ze stycznia 1997 r. m.in., że "przebaczenie nie sprzeciwia się bynajmniej poszukiwaniu prawdy, ale wręcz domaga się prawdy", a "dokonane zło musi zostać rozpoznane i w miarę możliwości naprawione".

"Miłosierdziu i przebaczeniu – zwłaszcza w życiu politycznym – muszą jednak towarzyszyć roztropność i sprawiedliwość" - zaznaczył abp Stanisław Gądecki. Przytoczył kolejne słowa Jana Pawła II o tym, że "przebaczenie nie usuwa ani nie umniejsza konieczności naprawienia zła, będącej nakazem sprawiedliwości".

"Zadaniem Kościoła jest przypominanie o wartości nawrócenia, przebaczenia i pojednania. Do decydowania o praktycznych formach przywrócenia sprawiedliwości powołane są instytucje państwowe. Niech więc naszym wspólnym pragnieniem będzie, aby dwa pojednane ze sobą narody, polski i niemiecki, kierowały swój wzrok ku lepszej przyszłości" - podsumował przewodniczący KEP.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: