Reparacje wojenne. Ziobro: "Liczę na inicjatywę premiera". Morawiecki o "straszliwym kompleksie niższości"

- Rozumiem, że można nie wierzyć w powodzenie naszych działań, bo one nie dadzą efektów natychmiast. Ale odrzucanie samej idei reparacji dla Polski to coś, czego nie rozumiem. To jakiś straszliwy kompleks niższości, który dolega większości polskiej opozycji - stwierdził w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do kwestii reparacji od Niemiec. Z kolei minister Zbigniew Ziobro zapowiedział w rozmowie z RMF FM, że będzie domagał się konkretów od szefa rządu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w czwartek, że Polska będzie domagała się wypłaty odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. - Taki jest nasz cel, wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa polskiego - mówił były premier.

W przedstawionym w czwartek raporcie dotyczącym reparacji wojennych wyliczono straty Polski na ponad 6 bilionów 220 mld zł.

- Wiemy, że wchodzimy na drogę, która będzie trwała długo i nie będzie łatwa. Nie zapowiadamy jakichś bardzo szybkich sukcesów - dodał Jarosław Kaczyński.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował w najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że rząd PiS zamierza podnosić tę kwestię "zarówno w relacjach z rządem niemieckim, jak i na forum międzynarodowym, budować szerokie poparcie dla sprawy reparacji".

Jak dodał, "sprawa ma przecież siłą rzeczy aktualny kontekst".

- Współcześni barbarzyńcy muszą wiedzieć, że nie unikną odpowiedzialności za swoje zbrodnie - ludobójstwo, zniszczenia i grabieże. Muszą mieć świadomość tego, że sprawiedliwość dosięgnie ich nieuchronnie. [...] Rozumiem, że można nie wierzyć w powodzenie naszych działań, bo one nie dadzą efektów natychmiast. Ale odrzucanie samej idei reparacji dla Polski to coś, czego nie rozumiem. To jakiś straszliwy kompleks niższości, który dolega większości polskiej opozycji - komentował szef rządu.

Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Reparacje wojenne. Ziobro będzie pytać premiera o plan

Z kolei minister sprawiedliwości, prokurator generalny i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro w sobotnim wywiadzie w RMF FM zaznaczył, że "liczy tutaj na inicjatywę ze strony pana premiera".

- W tej sprawie polski rząd powinien wystąpić z oficjalną notą do rządu niemieckiego. Będę miał okazję spytać pana premiera na najbliższej Radzie Ministrów, jaki jest plan działań w tej sprawie - mówił polityk.

Prezentacja raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku okupacji niemieckiejNiemcy. MSZ odpowiada ws. reparacji dla Polski. Krótko: sprawa jest zamknięta

- Sądzę, że pan premier jest najwłaściwszym adresem, aby z punktu widzenia formalnego polskie państwo podjęło działania. Będę oczekiwał, aby pan premier przedstawił nam taki plan - dodał.

Według Ziobry "słabi od razu rezygnują, podnoszą ręce do góry i wywieszają białą flagę". - My mamy moralny tytuł, żeby tych reparacji się domagać. Jakiegoś wyraźnego odszkodowania od strony niemieckiej myślę, że oczekiwać możemy, zwłaszcza jeżeli udałoby się zbudować jakąś koalicję międzynarodową - komentował minister.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: