Złe wieści dla Morawieckiego i Glapińskiego. Sondaż: Nie powinni pełnić swoich funkcji w trudnych czasach

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński nie są właściwymi osobami na swoich stanowiskach w momencie, w którym polskiej gospodarce zagraża kryzys energetyczny, żywnościowy i recesja - tak oceniła większość uczestników sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Jedynie 13 proc. badanych uznało, że zarówno Morawiecki, jak i Glapiński powinni pełnić w takiej sytuacji swoje funkcje.

"Polskiej gospodarce zagraża kryzys energetyczny, żywnościowy i recesja. Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki i Adam Glapiński to właściwe osoby na stanowiskach premiera i szefa Narodowego Banku Polskiego w tych czasach?"- na to pytanie w sondażu SW Research dla rp.pl twierdzącej odpowiedzi udzieliło 12,6 proc. badanych.

7,5 proc. stwierdziło, że swoją funkcję powinien pełnić jedynie premier, a 4,7 proc., że jedynie prezes NBP. 54,9 proc. ankietowanych wskazało, że Morawiecki i Glapiński nie powinni pełnić swoich funkcji. Zdania nie miało 20,3 proc. uczestników.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Badanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem panelu on-line w dniach 30-31 sierpnia. Wzięło w nim udział 800 pełnoletnich użytkowników, dobranych w sposób losowo-kwotowy, uwzględniając m.in. zmienne społeczno-demograficzne.

Zobacz wideo W co inwestować, żeby nie stracić oszczędności przez inflację?

Inflacja w Polsce

Inflacja w sierpniu wzrosła do 16,1 procent licząc rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonego pod koniec ubiegłego miesiąca.

W porównaniu z lipcem wzrosła o 0,8 procent.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że w sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4 proc. rok do roku, nośników energii o 40,3 proc., paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 23,3 proc. Pełne dane na temat sierpniowej inflacji GUS przedstawi w połowie września.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: