Wybory do Sejmu. Zmniejsza się przewaga PiS nad KO. Dla partii rządzącej to spadek o 4 pp. [SONDAŻ]

Prawo i Sprawiedliwość straciło 4 punkty procentowe poparcia względem ubiegłego miesiąca - tak wynika z sierpniowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Równocześnie w ciągu miesiąca podwoiła się liczba osób niezdecydowanych, na kogo zagłosowałyby w najbliższych wyborach.

IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadził sondaż, w którym zapytał respondentów, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu, gdyby te odbyły się teraz. Badanie zostało przeprowadzone między 26 a 27 sierpnia metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) na próbie 1100 osób.

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. Starcie mieszkańca z ministrem PiS

Wybory parlamentarne. Sondaż IBRiS: PiS ze spadkiem 4 pp. w ciągu miesiąca

Jak wynika z badania, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w niedzielę 28 sierpnia, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 30,9 proc. głosów. To wynik zauważalnie niższy niż jeszcze miesiąc temu - w badaniu przeprowadzanym między 29 a 30 lipca ugrupowanie osiągnęło bowiem równo o 4 pp. więcej - 34,9 proc.

Spadek widoczny jest także w przypadku Koalicji Obywatelskiej, natomiast Polska 2050 odnotowała wzrost. W sierpniowym badaniu swoje głosy oddane na KO zadeklarowało 25,8 proc. pytanych (w lipcu było to jeszcze 27,7 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowała się: Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12,1 proc. (w lipcu 9,3 proc.), Lewica uzyskująca 10,1 proc. (w lipcu 9,6 proc.) oraz PSL-Koalicja Obywatelska z 5,2 proc. głosów (w lipcu (5,5 proc.).

Do Sejmu nie weszłaby natomiast Konfederacja, uzyskując 3 proc. głosów (w ubiegłym miesiącu chęć zagłosowania na nią zadeklarowało 4,6 proc. respondentów). 12,9 proc. osób nie umiało się zdecydować, na kogo oddałoby swój głos - jest to wynik praktycznie dwa razy większy niż w lipcu, gdzie odpowiedź "nie wiem" wskazało 6,4 proc. osób.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński PiS bez szans na samodzielne rządzenie? Nie pomoże nawet Zjednoczona Prawica

Sondaż United Survey: Zmniejsza się poparcie dla PiS i PO

W niedzielę wieczorem opisywaliśmy inny z sondaży wyborczych do Sejmu. W badaniu przeprowadzonym przez United Survey dla Wirtualnej Polski także widać spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (o 1,6 pp. względem miesiąca wcześniejszego) oraz Platformy Obywatelskiej (spadek o 1,2 pp.). Chęć zagłosowania na pierwsze z ugrupowań wyraziło 31,6 proc. badanych, natomiast na drugie - 25,9 proc. Trzecie miejsce zajęła Polska 2050, uzyskując 14 proc.

Donald Tusk (zdjęcie ilustracyjne) Tusk powinien wrócić do Sejmu? Zdaniem Polaków niekoniecznie [SONDAŻ]

Więcej o: