Sondaż CBOS: Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy wraca do stanu z początku roku. Wzrost notowań opozycji

Według najnowszego sondażu CBOS poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spada, a jej notowania wśród wyborców wróciły do stanu z początku roku. Znacząco zyskały za to czołowe partie opozycyjne. Koalicję Obywatelską wybrałoby 21 proc. respondentów, czyli o 3 pkt proc. więcej niż w lipcu. Wzrost poparcia odnotowała także Polska 2050 Szymona Hołowni.

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że na Zjednoczoną Prawicę (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Partia Republikańska) zagłosowałoby 31 proc. Polaków, czyli o 2 pkt proc. mniej niż w badaniu z początku lipca.

Jak piszą autorzy badania, "wydarzenia ostatnich tygodni przyniosły niewielki spadek poparcia dla rządzącej koalicji, nie jest to jednak znacząca zmiana – notowania PiS powróciły do poziomu z początku roku. Bardziej widoczna jest poprawa notowań najbardziej liczących się partii opozycyjnych".

Koalicję Obywatelską (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) wybrałoby 21 proc. respondentów, czyli o 3 pkt proc. więcej niż w lipcu. Wzrost o 2 pkt proc. odnotowała Polska 2050 Szymona Hołowni. 

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. Starcie mieszkańca z ministrem PiS

Z sondażu wynika, że poza Sejmem znalazłyby się: Lewica (4 pkt proc.) i PSL (2 pkt proc.) - obie partie odnotowały spadek o 2 pkt proc. w porównaniu do lipca. Miejsc w parlamencie zabrakłoby także dla   Porozumienia Jarosława Gowina (1 pkt proc.) i Kukiz'15 (1 pkt proc.).

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 76 proc. ankietowanych. CBOS przeprowadziło badanie 14-25 sierpnia na 1043-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pesymistyczne sondaże dla PiS. Bez szans na samodzielne rządy?

Ostatnie sondaże są dla PiS mało optymistyczne. Jak pisaliśmy na Gazeta.pl, także Instytut Badań Pollster przeprowadził badanie, z którego wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie miałaby szans na samodzielne rządy - i to niezależnie od tego, czy do wyborów poszłaby sama, czy jako Zjednoczona Prawica.

Jarosław KaczyńskiPiS bez szans na samodzielne rządzenie? Nie pomoże nawet Zjednoczona Prawica

Gdyby PiS wziął udział w wyborach wraz ze Zjednoczoną Prawicą (czyli w towarzystwie Solidarnej Polski i Partii Republikańskiej), mógłby liczyć na 34,45 proc. głosów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z wynikiem 29,69 proc., trzecie natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni z 12,25 proc. głosów. Na dalszych miejscach uplasowałaby się Lewica (Wiosna, SLD, Razem), na którą głos zadeklarowało się oddać 9,36 proc. ankietowanych, Polskie Stronnictwo Ludowe (6,20 proc.) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (5,62 proc.). Poza progiem wyborczym znalazły się w sondażu natomiast: Kukiz'15 (1,22 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,76 proc.). Chęć zagłosowania na inną partię wyraziło 0,45 proc. badanych.

Więcej o: