Sondaż. PiS bez szans na samodzielne rządzenie? Nie pomoże nawet Zjednoczona Prawica

Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster, samodzielny start w wyborach nie opłaca się żadnemu z ugrupowań. W przypadku partii rządzącej różnica między osobnym udziałem w kampanii a jako Zjednoczona Prawica jest niewielka. PiS w żadnym z przypadków nie miałby szans na samodzielne rządzenie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu".

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż na zlecenie "Super Expressu", w którym zapytał badanych, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (28 sierpnia). Badanie zostało przeprowadzone metodą wspomaganego komputerowo wywiadu przy pomocy strony WWW (CAWI) między 23 a 24 sierpnia na próbie 1029 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo Zabawna wpadka Jarosława Kaczyńskiego podczas wystąpienia w Koninie

Wybory do Sejmu. Sondaż: PiS bez szans na rządzenie samodzielne ani w koalicji

Najnowszy sondaż nie spodoba się Prawu i Sprawiedliwości. Zgodnie z nim partia nie miałaby bowiem szans na samodzielne rządy - i to niezależnie od tego, czy do wyborów poszłaby sama, czy jako Zjednoczona Prawica. Pollster wziął pod uwagę obie opcje.

Gdyby więc PiS wziął udział w wyborach wraz ze Zjednoczoną Prawicą (czyli w towarzystwie Solidarnej Polski i Partii Republikańskiej), mógłby liczyć na 34,45 proc. głosów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) z wynikiem 29,69 proc., trzecie natomiast Polska 2050 Szymona Hołowni z 12,25 proc. głosów. Na dalszych miejscach uplasowałaby się Lewica (Wiosna, SLD, Razem), na którą głos zadeklarowało się oddać 9,36 proc. ankietowanych, Polskie Stronnictwo Ludowe (6,20 proc.) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (5,62 proc.). Poza progiem wyborczym znalazły się w sondażu natomiast: Kukiz'15 (1,22 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,76 proc.). Chęć zagłosowania na inną partię wyraziło 0,45 proc. badanych.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Marszałek Ryszard Terlecki "Popełnią polityczne samobójstwo". Terlecki ostrzega koalicjantów

Sondaż Pollster: Samodzielny start w wyborach nieopłacalny dla partii

Nieco inaczej przedstawia się jednak sytuacja w przypadku, gdyby PiS i PO w wyborach wystartowały samodzielnie. W takim przypadku według sondażu mogłyby liczyć na kolejno 34,02 proc. i 26,73 proc. głosów (co daje 0,43 pp. mniej w przypadku PiS i 2,96 pp. mniej w przypadku PO). Na trzecim miejscu znalazłoby się tak samo ugrupowanie Szymona Hołowni z 13,49 proc. głosów (1,24 pp. więcej niż w poprzedniej wersji badania). Kolejne głosy rozkładałyby się natomiast następująco: Sojusz Lewicy Demokratycznej (6,55 proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (6,27 proc.), Konfederacja Wolność i Niepodległość (5,77 proc.). Solidarna Polska, Wiosna, Nowoczesna, Kukiz'15, Razem, Porozumienie Gowina i Partia Republikańska nie przekroczyłyby natomiast progu wyborczego.

Wesele wiceministra rolnictwa Wesele u wiceministra: Ponad 500 gości, koncert i ciągnik w prezencie

Sondaż wyborczy Kantar: Zjednoczona Prawica z minimalną przewagą nad Koalicją Obywatelską

Nieco inaczej przedstawia się jednak wynik wyborów do Sejmu według sondażu Kantar przeprowadzonego dla "Faktów" między 17 a 18 sierpnia. Zagłosowanie na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 29 proc. badanych - zaledwie 2 pp. mniej niż na Koalicję Obywatelską (27 proc.). Na trzecim miejscu w badaniu uplasowało się natomiast ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050 (13 proc.), a na kolejnych: Konfederacja Wolność i Niepodległość (8 proc.) oraz Lewica (7 proc.). PSL, AgroUnia, Kukiz'15 i Porozumienie Jarosława Gowina nie przekroczyłyby natomiast progu wyborczego.

Więcej o: