Tusk: Święty Franciszek jest pewnie załamany, że papież przyjął jego imię

"Święty Franciszek jest pewnie załamany, że papież przyjął jego imię" - stwierdził Donald Tusk. W ten sposób były premier odniósł się do słów papieża dotyczących śmierci Darii Duginy. - Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu w Moskwie. Niewinni płacą za wojnę, niewinni - stwierdził.
Zobacz wideo Jak przebiega rosyjska ofensywa na Ukrainę? Pokazujemy animację od początku wojny do Dnia Niepodległości Ukrainy

W nocy z sobotę na niedzielę terenowa toyota, którą kierowała Daria Dugina, eksplodował na drodze niedaleko miasta Odincowo pod Moskwą. Kobieta zginęła na miejscu. Jej ojciec - Aleksandr Dugin - nazywany jest "mózgiem Putina". Uznaje się go za jednego z głównych doradców rosyjskiego przywódcy.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie, 24 sierpnia 2022 r.Papież Franciszek o ataku na Darię Duginę: Myślę o biednej dziewczynie

Tusk: Święty Franciszek jest pewnie załamany

W środę papież Franciszek mówił o wielkim okrucieństwie wojny w Ukrainie, "o tylu niewinnych, którzy płacą za szaleństwo, szaleństwo wszystkich stron, bo wojna jest szaleństwem", zmarłych, rannych, uchodźcach. Odniósł się też do śmierci Darii Duginy. - Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu w Moskwie - powiedział. - Niewinni płacą za wojnę, niewinni - stwierdził. 

Słowa Franciszka wywołały oburzenie. "Dzisiejsza mowa papieża była rozczarowująca i sprawiła, że pomyślałem o wielu rzeczach: nie można mówić w tych samych kategoriach o agresorze i ofierze, o gwałcącym i gwałconym. Jak to możliwe, by wspomnieć o jednym z ideologów rosyjskiego imperializmu jako niewinnej ofierze?" - pytał ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz.

Wypowiedź papieża skomentował również Donald Tusk. "Święty Franciszek jest pewnie załamany, że papież przyjął jego imię" - napisał na Twitterze były premier Polski. Wcześniej przewodniczący Platformy Obywatelskiej zamieścił wpis z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. "Ukraina nie zginęła" - podkreślił.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

W 2019 roku - wówczas jako szef Rady Europejskiej - Tusk był na audiencji u papieża Franciszka wraz z żoną, córką Katarzyną z dzieckiem i mężem, synem Michałem i jego żoną oraz trzema ich synami.

 

Papież Franciszek (zdjęcie ilustracyjne)Papież o ataku na Duginę: "Niewinni płacą za wojnę". Reakcja Ukrainy

Dugina ludobójstwo w Buczy nazywała "inscenizacją Amerykanów"

Przypomnijmy, kremlowski ideolog Aleksandr Dugin od lat mówił o zniszczeniu Ukrainy, którą przedstawiał jako anty-Rosję. Jak twierdził, Moskwa powinna zbudować "imperium euroazjatyckie od Dublina po Władywostok", rozpoczynając właśnie od zajęcia Ukrainy. Następnie do Rosji powinno się przyłączyć wszystkie byłe republiki radzieckie oraz państwa byłego bloku socjalistycznego. W ten sposób, według Dugina, Rosja miałaby stać się alternatywą dla chylącego się ku upadkowi Zachodowi. Co więcej, według jego słów, Polska jest fikcyjnym państwem finansowanym przez USA.

Daria Dugina również była zwolenniczką promowanej przez ojca ideologii eurazjatyzmu. Ludobójstwo w Buczy nazywała "inscenizacją Amerykanów". Ponadto twierdziła, że Rosjanie są "prześladowani przez ukraińskich nacjonalistów", co brzmi wyjątkowo przewrotnie, zważając na fakt, że była ona nacjonalistką i powielała propagandowy przekaz Kremla. 

Więcej o: