Katastrofa na Odrze. Moskwa chce przeprosin od Trzaskowskiego. Chodzi o wypowiedź o "Czajce"

Ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa domaga się przeprosin od Rafała Trzaskowskiego. Chodzi o wypowiedź prezydenta Warszawy, w której - mówiąc o katastrofie ekologicznej na Odrze - nawiązał do katastrofy oczyszczalni "Czajka".

Rafał Trzaskowski był gościem wtorkowych "Faktów po Faktach" w TVN24, gdzie wypowiadał się w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze.

Katastrofa ekologiczna na OdrzeObóz PiS rozwadnia katastrofę na Odrze. Chce też uciec do przodu

Katastrofa na Odrze. Trzaskowski: To wynik m.in. skrajnej politycyzacji wszystkich instytucji

Zdaniem prezydenta Warszawy katastrofa jest wynikiem m.in. "skrajnej politycyzacji wszystkich instytucji". - Zamiast ekspertów do Wód Polskich i innych organizacji, które się zajmują ochroną środowiska, PiS po prostu skierował swoich partyjnych notabli. I oni zajmowali się robieniem polityki […] - stwierdził Trzaskowski. Następnie przypomniał, "co działo się przy awariach ''Czajki'", czyli stołecznej oczyszczalni ścieków. 

- Pan prezes Daca [Przemysław Daca, prezes Wód Polskich w latach 2018-2022 - red.] i wszyscy inni urzędnicy stali nad Wisłą od rana do nocy, urządzali jedną konferencję po drugiej, opowiadali o największej katastrofie od czasów Czarnobyla, a niektórzy politycy PiS-u nawet o największej katastrofie świata - powiedział prezydent Warszawy.

Wspominał, że choć reakcja miasta była natychmiastowa i jeszcze w dniu awarii zebrał się sztab kryzysowy, a służby zostały powiadomione o zdarzeniu, "to zrobiono z tego jeden wielki spektakl polityczny". - A w TVP Info cały czas epatowano obrazkami znad Wisły - dodał Trzaskowski i podkreślił, że w sprawie katastrofy na Odrze pierwsze informacje "pojawiały się miesiące temu", zaś "te poważne pod koniec lipca".

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Anna Moskwa chce przeprosin od Rafała Trzaskowskiego

Na słowa Rafała Trzaskowskiego zareagowała Anna Moskwa, ministerka klimatu i środowiska.

"Oczekujemy sprostowania i przeprosin po wczorajszej wypowiedzi w TVN o katastrofie na 'Czajce'" - czytamy w tweecie skierowanym do Trzaskowskiego. "Przypominam w 2019 r. to wojsko i rząd budowały system oczyszczania i przesyłu ścieków przez most pontonowy na Wiśle. Kierowałam zespołem na miejscu całodobowo przez dwa tygodnie" - podkreśliła szefowa MKiŚ.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: