Duda wzywa do likwidacji Nord Stream 2. "Nie ma powrotu do 'business as usual'". Ambasador Rosji komentuje

- Nie ma powrotu do "business as usual", jeśli chodzi o relacje z Rosją - podkreślił w Kijowie Andrzej Duda. Prezydent wezwał do całkowitej likwidacji Nord Stream 2. W kremlowskiej telewizji do jego słów odniósł się ambasador Rosji w Polsce.

- Krym należy do Ukrainy - podkreślał w Kijowie prezydent Andrzej Duda. Polski prezydent wziął udział w spotkaniu Platformy Krymskiej. To organizowane przez ukraińskie władze forum, poświęcone okupowanemu przez Rosjan od ośmiu lat półwyspowi. W tym roku, ze względu na trwającą na Ukrainie wojnę, Andrzej Duda był jedynym przywódcą, który osobiście wziął udział w spotkaniu. Pozostali politycy łączyli się poprzez łącza internetowe.

Zobacz wideo Wypadek na czeskiej autostradzie. Motocyklista próbował uciec przed policją

Andrzej Duda: Krym jest taką samą częścią Ukrainy, jak Gdańsk albo Lublin są częściami Polski

Polski prezydent podkreślał, że Krym należy do Ukrainy i przestrzegał liderów krajów Europy Zachodniej, by nie godzili na rosyjską okupację. - Krym był i jest taką samą częścią Ukrainy, jak Gdańsk albo Lublin są częściami Polski, jak Nicea jest częścią Francji, jak Kolonia jest częścią Niemiec, tak jak Rotterdam jest częścią Holandii - podkreślał.

Wojna w Ukrainie. Rosja nie może zmotywować żołnierzy do walk w Donbasie. Odmawiają mimo gróźbUkraina. Rosjanie nie chcą walczyć w Donbasie. Odmawiają mimo gróźb

Duda mówił, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Europa musi zmienić swoją politykę wobec Moskwy i nie może już wrócić do biznesowych relacji sprzed 24 lutego. Polski prezydent apelował też o całkowite pozbycie się gazociągu Nord Stream 2, którego certyfikacja została wstrzymana przez Niemcy. - Nie ma powrotu do "business as usual", jeśli chodzi o relacje z Rosją - powiedział Duda. Prezydent stwierdził, że "prawdziwą zmianą w polityce Zachodu będzie nie tylko wstrzymanie Nord Stream 2", ale jego demontaż. 

Andriejew komentuje słowa o Nord Stream 2

Słowa na temat gazociągu skomentował w kremlowskiej telewizji Rossija 24 Siergiej Andriejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce. Jak stwierdził, Duda nie jest upoważniony do podejmowania decyzji o Nord Stream 2 i jego wystąpienie to "polityczna retoryka" - Ta kwestia zależy całkowicie od władz w innych krajach - stwierdził.  

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski w KijowiePrezydent Duda ma swoje imię na tablicy w Kijowie. Zełenski: Będzie tu zawsze

Więcej o: