Spada poparcie dla Zjednoczonej Prawicy. Partia Ziobry tuż pod progiem wyborczym [SONDAŻ]

Gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica. Jednak poparcie dla koalicji rządzącej spada - wynika z sondażu Research Partner. Do Sejmu nie weszłyby natomiast partie Pawła Kukiza, Jarosława Gowina i Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Research Partner na panelu ARIADNA, największym poparciem wciąż cieszy się Zjednoczona Prawica, na którą głosować chce 34,7 proc. respondentów. To mniej o 3,5 pkt proc. niż w poprzednim badaniu. 

Druga pod względem wyniku niezmiennie jest Koalicja Obywatelska. Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, uzyskałaby 25,8 proc. głosów (tyle samo, co w poprzednim sondażu). Z kolei 8,5 proc. (wzrost o 0,8 pkt proc.) respondentów deklaruje, że popiera Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

PSL, Kukiz'15 i Porozumienie poza Sejmem

W Sejmie znalazłyby się jeszcze dwie partie: Lewica z wynikiem 7,4 proc. (tyle samo, co w poprzednim badaniu) oraz Konfederacja, na którą głosować chce 5,7 proc. ankietowanych (spadek o 0,4 pkt proc.). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego: PSL - 4,2 proc. (spadek o 1,5 pkt proc.), Kukiz'15 - 2 proc. (tyle samo), Porozumienie - 0,3 proc. (wzrost o 0,2 pkt proc.). Z kolei 10,9 proc. badanych odpowiedziało, że "trudno powiedzieć", na kogo oddałoby swoje głosy. To wzrost o 4,1 pkt proc, względem poprzedniego sondażu.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, frekwencja wyniosłaby 61 proc.

W czasie badania Research Partner sprawdził również, jak wyglądałyby wyniki wyborów, gdyby Solidarna Polska przystąpiła do nich samodzielnie. Wówczas poparcie dla koalicji rządzącej spadłoby do 30,3 proc., a ugrupowanie Zbigniewa Ziobry mogłoby liczyć na głosy 4,7 proc. Polaków.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 12-15.08.2022 na ogólnopolskiej próbie 1060 osób powyżej 18 roku życia, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Więcej o: