Katastrofa ekologiczna na Odrze. Posłowie opozycji wejdą do urzędów. "Instytucje państwa zawiodły"

- Ci, którzy dopuścili do tego, że państwo nie działa w czasie postępującej katastrofy, powinni ponieść odpowiedzialność polityczną i karną - powiedział Jan Grabiec. Rzecznik Platformy Obywatelskiej zapowiedział również, że politycy opozycji rozpoczną w środę serię kontroli poselskich w związku z sytuacją na Odrze. Parlamentarzyści wejdą m.in. do Kancelarii Premiera.
Zobacz wideo Przepłynęliśmy Odrą ze Strażą Rybacką. "Ryby zdychały na rękach"

Jan Grabiec we wtorek był gościem programu "Tak jest" w TVN24. - Jest mi wstyd jak patrzę na to, że wysocy urzędnicy polskiego rządu po trzech tygodniach ogromnej katastrofy nie są w stanie nic powiedzieć obywatelom. (...) Okazuje się, że nie wiemy co zatruło ryby na długości 500 km - powiedział. - Wystarczy opublikować pełne wyniki badań dotychczasowych. Są eksperci, którzy od 40 lat badają Odrę. Dlaczego to nie eksperci mówią o wynikach badań, tylko politycy? - pytał rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Polityk zapowiedział także serię kontroli poselskich, która rozpocznie się w środę. - Jutro rozpoczynamy kontrole jako parlamentarzyści KO i dzisiaj zapowiadając się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dowiedziałem się, że nie ma jutro nikogo na stanowisku kierowniczym. To gdzie premier, szef KPRM? Na wakacjach? - zapytał.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Posłowie KO wejdą do instytucji państwowych

Z kolei w rozmowie z PAP Grabiec stwierdził, że "jesteśmy świadkami katastrofy ekologicznej bez precedensu". - Wyraźnie widać, że instytucje państwa zawiodły w sprawie zarządzania tą sytuacją kryzysową, do dziś nie wiemy, co było przyczyną wyginięcia życia Odry. W związku z tym trudno podjąć jakieś działania dotyczące rozliczania winnych czy ograniczenia negatywnych skutków katastrofy. Chcemy przyjrzeć się tej sytuacji od środka - powiedział.

Kontrole poselskie parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej:

  • Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie, godz. 8:15 - Katarzyna Lubnauer i Bartłomiej Sienkiewicz;
  • Ministerstwo Infrastruktury, godz. 8:30 - Małgorzata Chmiel i Arkadiusz Marchewka;
  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, godz. 9:00 - Jan Grabiec oraz Marcin Kierwiński;
  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska - 9:30 - Gabriela Lenartowicz i Danuta Jazłowiecka;
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Dariusz Joński i Michał Szczerba;
  • Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, godz. 10:30 - Gabriela Lenartowicz i Danuta Jazłowiecka;
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, godz. 11:00 - Tadeusz Aziewicz i Artur Łącki.
Więcej o: