Sondaż. Wyborcy PiS nie są pewni, że partia utworzy samodzielny rząd

41 proc. wyborców PiS nie wierzy, że partia w najbliższych wyborach będzie w stanie utworzyć rząd - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wśród głosujących na Zjednoczoną Prawicę 31 proc. osób nie uważa, by samodzielne rządy partii Jarosława Kaczyńskiego były możliwe.

30,9 proc. Polaków uważa, że PiS zdobędzie najlepszy wynik w najbliższych wyborach parlamentarnych, ale ugrupowaniu nie uda się już utrzymać władzy. Kolejne 28,3 proc. uważa, że PiS wyborów już nie wygra - jedna z partii opozycyjnych będzie zwycięzcą i to opozycja utworzy kolejny rząd w Polsce - takie wnioski płyną z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 

Jedynie 27,3 proc. ankietowanych jest zdania, że PiS będzie rządzić przez kolejne lata. 13,5 proc. badanych nie ma pewności, co do żadnego ze scenariuszy. 

Zobacz wideo Katastrofa ekologiczna na Odrze. Starcie mieszkańca z ministrem PiS

Sondaż. Wyborcy PiS nie są pewni wygranej partii i utworzenia przez nią rządu 

Sytuacja zmienia się, jeśli podzieli się ankietowanych według politycznych preferencji. 48 proc. wyborców PiS uważa, że partia wygra wybory i utworzy rząd. 41 proc. Polaków głosujących na tę partię sądzi, że PiS wygra wybory, ale nie zdoła utworzyć rządu.

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy - 63 proc. ankietowanych jest zdania, że Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory, a następnie stworzy nowy rząd w Polsce. 31 proc. osób w tej grupie nie wierzy w samodzielne rządy partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 5-9 sierpnia 2022 roku, metodą CAWI, na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Pod koniec lipca opisywaliśmy w Gazeta.pl sondaże, z których wynikało, że w najbliższych wyborach PiS nie zdobyłoby większości w Sejmie. Z badania Kantar Public wynikało z kolei, że gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica przegrałaby nieznacznie z Koalicją Obywatelską. 

Jarosław KaczyńskiSondaż: PiS ze stabilnym poparciem. Lewica przed Polską 2050

"Jeśli kolejne badania potwierdzą trend, to w obozie rządzącym zaczną się silne ruchy odśrodkowe, wskazywanie winnych, nasienie konfliktów i plądrowanie spiżarni. A PO złapie wiatr w żagle. Jeśli" - komentował na Twitterze dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek. 

Donald TuskSondaż. KO przed PiS-em. Komentarze: "Zaczekajmy na kolejne badania"

Wybory parlamentarne 2019

Przypomnijmy: Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do Sejmu w 2019 r. zdobyło 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL-Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Obecnie w klubie PiS zasiada 228 posłów, w klubie KO - 126, Lewicy - 44, Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - 24, w kole poselskim Konfederacji - 11, kole Polska 2050 - 8, kole Porozumienia - 5, kole Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia - 4, w kole Polskie Sprawy - 3, a w kole Polskiej Partii Socjalistycznej - 3. Czterech posłów jest niezrzeszonych.

Więcej o: