I Prezes Sądu Najwyższego w roli "sierotki" losowała kandydatów do nowej izby. "Jedna kulka mi się otworzyła"

Nazwiska 33 kandydatów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, która zastąpiła Izbę Dyscyplinarną, zostały wylosowane podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego. Informacja o wynikach losowania trafi teraz do prezydenta, który spośród wylosowanych wyznaczy 11 sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego na pierwszą pięcioletnią kadencję.

Losowanie przebiegło w następujący sposób: najpierw do przezroczystej urny trafiły - w nieprzezroczystych kulach - nazwiska 82 sędziów. Następnie po wymieszaniu zawartości urny prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wylosowała 33 nazwiska.

Z losowania wyłączono: I prezesa Sądu Najwyższego, prezesów SN, rzecznika dyscyplinarnego SN, zastępcę rzecznika dyscyplinarnego SN i rzecznika prasowego.

"Dziennikarze nie zostali wpuszczeni na salę, na której odbywa się losowanie kandydatów do IOZ SN. Posiedzenia pilnuje policja. W ramach 'transparentności' wydzielono oddzielną salę, w której na telewizorze pokazywana jest internetowa transmisja" - napisał dziennikarz RMF FM Roch Kowalski.

"Pilne! Manowska musi jeszcze raz zamieszać, bo jej się kulka otworzyła" - ironizował internauta, komentator Grzegorz Kot tuż po tym, jak w czasie transmisji z sali Sądu Najwyższego, w której odbywało się losowanie kandydatów na sędziów, I Prezes SN wyznała:

"W tym momencie, przepraszam, muszę jeszcze raz zamieszać, bo jedna kulka mi się otworzyła. Otworzyła się kulka z nazwiskiem pana sędziego Tomasza Demendeckiego". 

Zobacz wideo Czy podpis Prezydenta pod ustawą o Sądzie Najwyższym kończy spór z UE?

Od 15 lipca w Sądzie Najwyższym działa Izba Odpowiedzialności Zawodowej, do której tymczasowo powołano sędziów. Jej pracami - również tymczasowo - kieruje sędzia Wiesław Kozielewicz.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zastąpiła Izbę Dyscyplinarną na mocy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia do reformy wymiary sprawiedliwości w Polsce. Między innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Vera Jourova: Ustawa nie wypełnia kamieni milowych

Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie uspokoiły przedstawicieli unijnych instytucji.  W UE utrzymują się poważne wątpliwości, czy rzeczywiście nowelizacja Andrzeja Dudy wypełnia tzw. kamienie milowe wpisane do Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19.

Ksiądz Grzegorz Radziszewski Ksiądz Radziszewski nie żyje. To kolejna ofiara wypadku w Chorwacji

- Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w postaci prawnie wiążących przepisach dotyczących sądownictwa - odpowiadających warunkom z kamieni milowych - nie wypłacimy pieniędzy - mówiła pod koniec czerwca Vera Jourova.

Więcej o: