MZ: Szczepienia przeciwko grypie będą finansowane ze środków NFZ

Szczepienia przeciwko grypie w sezonie jesienno-zimowym będą częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Wycena jednego szczepienia została zwiększona z 17 złotych do 21 złotych i 83 groszy.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował, że ze 100-procentowej refundacji będą mogły skorzystać osoby po 75 roku życia. Natomiast dzieci, osoby powyżej 65 roku życia i z chorobami przewlekłymi będą miały zapewnioną 50-procentową refundację.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Niedzielski: Naszym celem jest sprowadzenie zakażenia COVID do charakterystyki, jaką ma grypa

Z refundowanych szczepień będzie można skorzystać od 1 września. - Takie szczepienie będzie można wykonać w aptekach, jak również w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą się do Narodowego Funduszu Zdrowia o możliwość rozliczenia - mówił Maciej Miłkowski.

Wiceminister zdrowia dodał, że wycena jednego szczepienia została zwiększona z 17 złotych do 21 złotych i 83 groszy. Wstępnie resort zdrowia zakontraktował 2 miliony sztuk szczepionek przeciwko grypie. W razie konieczności ich ilość będzie mogła zostać zwiększona.

Według danych Naczelnej Rady Aptekarskiej w Polsce działa około 2 tysięcy aptecznych punktów szczepień.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że sezon zachorowań na grypę zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Wirusem grypy łatwo się zakazić - przenosi się drogą kropelkową, dlatego też w ograniczaniu zakażeń pomaga noszenie maseczek ochronnych, częste mycie rąk i niedotykanie twarzy, gdy jesteśmy poza domem.

MZ zapowiada zwiększenie marż dla aptek

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział również, że jego resort planuje zwiększyć marże płacone aptekom, które również dotyka inflacja.

Wiceszef resortu zdrowia wyjaśnił, że marże nie zmieniły się od 2012 roku.- W tamtym okresie były bardzo mocno zmniejszone i od tego momentu cały czas była marża procentowa, zmniejszająca się w zależności od ceny leku - powiedział wiceminister.

- Uzgodniliśmy, że zostaną one zwiększone i będzie kilka elementów tych zmian, które wpłyną na rentowność aptek. Oczywiście myślimy też o całej dystrybucji oraz hurcie i mamy przygotowane przepisy również dla marż hurtowych - mówił Maciej Miłkowski.

Wiceminister dodał, że kolejnym elementem wsparcia dla branży będzie finansowanie nocnych i świątecznych dyżurów aptek ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia w powiatach do 40 tysięcy mieszkańców. Propozycja została już uzgodniona na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Więcej o: