Walka z inflacją tematem nr 1 dla Polaków. Tego oczekują w nadchodzącej kampanii wyborczej [SONDAŻ]

Sytuacja gospodarcza Polski i walka z inflacją - to temat, który zdaniem Polaków powinien dominować podczas najbliższej kampanii wyborczej, wskazała na niego prawie połowa ankietowanych. Wybory parlamentarne odbędą się jesienią 2023 roku.

Przyszłoroczne wybory parlamentarne powinny odbyć się między 13 października a 11 listopada. Ostateczna data zostanie wskazana przez marszałkinię Sejmu. Tymczasem United Surveys przeprowadziło sondaż na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", w którym zapytało ankietowanych o to, co ich zdaniem powinno być głównym tematem nadchodzącej kampanii wyborczej.

Zobacz wideo Przesunięcie wyborów samorządowych? Fogiel: Jeszcze nic nie forsujemy. Te analizy trzeba podjąć

Wybory parlamentarne 2022. Polacy uważają, że politycy powinni skupić się na inflacji

Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych głównym tematem w nadchodzących wyborach do Sejmu Senatu powinna być sytuacja gospodarcza i walka z inflacją - odpowiedź wskazało aż 47,4 proc. pytanych. Drugą najważniejszą kwestią jest według Polaków natomiast poprawa sytuacji finansowej polskich rodzin (22,5 proc.). Na trzecim miejscu uplasowało się bezpieczeństwo energetyczne (12,4 proc.), na czwartym bezpieczeństwo militarne państwa (7,1 proc.). Zaledwie 1,4 proc. badanych wskazała natomiast na sprawy światopoglądowe, 0,3 proc. uznała, że istotne są "inne" tematy, 8,8 proc. pytanych nie była natomiast w stanie odpowiedzieć na pytanie.

Sondaż został przeprowadzony między 29 a 31 lipca na ogólnopolskiej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński Kaczyński o relacjach z UE: Niektórzy chcą trwać w głupocie

PiS nadal na prowadzeniu. Sondaż: Jak wyglądałyby wyniki wyborów do Sejmu, gdyby te odbywały się dziś? 

Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższym czasie, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 34,9 proc. poparcia. Drugie miejsce w badaniu zajęła Koalicja Obywatelska z 27,7 proc. deklaracji, trzecie - Polska 2050 Szymona Hołowni (9,3 proc.). Do Sejmu weszłaby także PSL-Koalicja Polska, uzyskując 5,5 proc. głosów badanych. Poniżej progu znalazłyby się natomiast Konfederacja (4,6 proc.), AgroUnia (1,3 proc.) oraz Solidarna Polska (0,7 proc.). 6,4 proc. respondentów nie umiało natomiast odpowiedzieć na pytanie.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki Przedterminowe wybory? PiS ma plan. "Kiedy wojenny kurz opadnie"

Więcej o: