Izba Odpowiedzialności Zawodowej. We wtorek losowanie sędziów. Wyboru dokona Duda

We wtorek 9 sierpnia o godz. 13:00 odbędzie się losowanie sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej - podaje "Rzeczpospolita". To efekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której głównym założeniem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie na jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej zastąpi Izbę Dyscyplinarną i będzie składać się z 11 sędziów powołanych na pięcioletnią kadencję. Ich wyboru dokona prezydent spośród 33 sędziów Sądu Najwyższego orzekających w pozostałych izbach i wylosowanych wcześniej na posiedzeniu Kolegium Sądu Najwyższego. "Rzeczpospolita" podaje, że losowanie odbędzie się we wtorek o godzinie 13:00.

Do tej pory w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzekali sędziowie, których wyznaczyła na to stanowisko prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Ustawa, która w piątek weszła w życie, w lutym bieżącego roku w formie projektu została skierowana do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak podała Kancelaria Prezydenta, głównym celem zmian jest zapewnienie rzeczywistej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przedstawicieli zawodów zaufania publicznego wskazanych w ustawie, realizowanej w postępowaniach prowadzonych przed Sądem Najwyższym.

Jarosław pracował w bankowości 10 lat Spowiedź pracownika banku. "Wszyscy naginali rzeczywistość"

Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska, która miała zastrzeżenia do reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Między innymi od likwidacji Izby Dyscyplinarnej uzależniała akceptację polskiego Krajowego Planu Obudowy i wypłatę środków z Funduszu Odbudowy.

 Okazuje się jednak, że nowe przepisy nie uspokoiły przedstawicieli unijnych instytucji.  

Agenci Secret Service przed wejściem do rezydencji Donalda Trumpa Mar-a-Lago, Palm Beach, Floryda, USA. Zdjęcie z poniedziałku 8 sierpnia 2022. FBI przeszukało dom Trumpa. Chodzić ma o poufne dokumenty Białego Domu

Vera Jourova: Ustawa nie wypełnia kamieni milowych

W UE utrzymują się poważne wątpliwości, czy rzeczywiście nowelizacja Andrzeja Dudy wypełnia tzw. kamienie milowe wpisane do Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19.

- Ustawa prezydenta Dudy nie wypełnia zasad z kamieni milowych KPO. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami. Jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w postaci prawnie wiążących przepisach dotyczących sądownictwa - odpowiadających warunkom z kamieni milowych - nie wypłacimy pieniędzy - mówiła pod koniec czerwca Vera Jourova.

Więcej o: