Jest decyzja Grodzkiego - nie będzie podwyżek dla senatorów i marszałka. Budżet Senatu zmniejszony

- Podjąłem decyzję, że budżet Senatu będzie zmniejszony o kwoty, które miały być przeznaczone na podwyżki dla senatorów, wicemarszałków i marszałka - poinformował w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Podwyżki nie ominą jednak szeregowych pracowników Senatu.

Ministerstwo Finansów w projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na 2023 rok planuje wzrost kwoty bazowej wynagrodzeń o 7,8 procent. Kwota bazowa w tej chwili to 1789 złotych i 42 grosze, po podwyżce o 7,8 procent wyniesie 1928 złotych i 99 groszy.

Oznacza to, że w przypadku zatwierdzenia tej decyzji podwyżki otrzymałyby również osoby pełniące kierownicze stanowiska w państwie, w tym prezydent i parlamentarzyści.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Rząd zapowiada jednak poprawki, w myśl których podwyżki otrzymają wyłącznie pracownicy budżetówki niezwiązani z polityką, a zwiększenie wynagrodzeń nie obejmie osób pełniących funkcje polityczne.

Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

Tomasz Grodzki: Podwyżek dla senatorów, marszałków nie będzie

Niezależnie od zapowiedzi rządu, marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział w środę, że podwyżek na pewno nie otrzymają senatorowie, wicemarszałkowie i marszałek Senatu.

- Podjąłem decyzję, że budżet Senatu będzie zmniejszony o kwoty, które miały być przeznaczone na podwyżki dla senatorów, wicemarszałków i marszałka. Natomiast zgodnie z nowelizacją tak zwanej kwoty bazowej te ograniczenia nie obejmą szeregowych pracowników Senatu i ta kwota dla nich będzie zabezpieczona - zaznaczył Tomasz Grodzki.

- Zatrzymaliśmy podwyżki dla wysokich urzędników państwowych, również senatorów i wicemarszałków. Ta decyzja spotkała się z jednogłośną aprobatą na Prezydium Senatu, jak również jest zgodna z decyzjami komisji regulaminowej, która ma to opiniować - podkreślił.

Grodzki powtórzył na briefingu prasowym, że "podwyżek dla senatorów, marszałków nie będzie".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: