Rau potwierdza dalszą obecność OBWE w Kijowie. "Flaga będzie powiewać wbrew intencjom Rosji"

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Kijowie. Szef polskiej dyplomacji mówił, że to działanie nie podoba się Rosji.

- Flaga OBWE będzie powiewać nad Kijowem wbrew intencjom Rosji, która nie zgodziła się na przedłużenie mandatu dwóch jednostek OBWE na Ukrainie. Stanowisko rosyjskie było tutaj, jak wiemy, kategoryczne - powiedział Zbigniew Rau.

Rau wskazał, że "nie można było zapewnić kontynuacji tych dwóch jednostek, bo do tego potrzebny jest konsensus, a więc i prawnie, i finansowo było to niemożliwe". - Znaleźliśmy rozwiązanie - dodał.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Minister zaznaczył, że OBWE prowadzi na Ukrainie około 25 programów o wartości 30 milionów euroPolska w tym roku przewodniczy tej organizacji.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Zbigniew Rau z wizytą w Ukrainie

Zbigniew Rau przebywał z oficjalną wizytą w  Ukrainie we wtorek. Członkinią delegacji była również Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid.

Polityk złożył kwiaty w podkijowskiej Buczy, gdzie doszło do masowych morderstw miejscowej ludności popełnionych przez Rosjan. - Ogrom zbrodni popełnionych w Buczy, Irpieniu, Borodiance oraz innych miejscowościach przywodzi na myśl najgorsze doświadczenia historii XX wieku. Odpowiedzialni za te przestępstwa powinni zostać ukarani - mówił Zbigniew Rau.

Szef resortu spraw zagranicznych spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim,  premierem Denysem Szmyhalem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: