Adam Glapiński złożył zawiadomienie ws. Donalda Tuska. Chodzi o "wyprowadzenie gościa z NBP"

Szef NBP Adam Glapiński złożył zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Lublinie w sprawie wypowiedzi Donalda Tuska, który mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego z NBP". Narodowy Bank Polski uważa, że Tomasz Siemoniak i Donald Tusk "grożą" Adamowi Glapińskiemu.

15 lipca Narodowy Bank Polski złożył zawiadomienia do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka. Ma to związek z wypowiedziami polityków Platformy Obywatelskiej z 2 lipca, w których - zdaniem NBP - politycy podważali legalność wyboru prezesa tej instytucji i zadeklarowali siłowe usunięcie Adama Glapińskiego z zajmowanego stanowiska.

Zobacz wideo Glapiński złożył przysięgę, z ław: "drożyzna, drożyzna"

Lublin. Prokuratura przyjęła zawiadomienie ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Tomasza Siemoniaka

Zawiadomienie szefa NBP ws. wypowiedzi Tuska przyjęła Prokuratura Regionalna w Lublinie - donosi RMF FM. Początkowo sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Zadecydowano jednak, że zajmie się nią lubelska prokuratura.

Z informacji zdobytych przez dziennikarza RMF FM wynika, że bez względu na właściwość miejscową - czyli Radom, gdzie Donald Tusk mówił o "wyprowadzeniu Glapińskiego z NBP" - zawiadomienie może zostać złożone w jednostce wyższego szczebla z uwagi na wagę sprawy. RMF FM podkreśla, że do lubelskiej prokuratury trafiają "specyficzne" sprawy m.in. śledztwo ws. afery respiratorowej czy Romana Giertycha i spółki Polnord. 

57. posiedzenie Sejmu IX kadencjiJachira ukarana za happening z banknotami. Straci połowę uposażenia

Donald Tusk o Adamie Glapińskim: Wystarczyłaby dużo mniejsza wątpliwość, żeby gościa wyprowadzić z NBP-u i ja to zrobię

Członek Rady Polityki Pieniężnej Rafał Sura powiedział, że wypowiedzi Siemoniaka i Tuska stały w sprzeczności z zasadą niezależności polskiego banku centralnego. Stwierdza, że takie deklaracje ""nie mieszczą się w standardach europejskich, a wpisują się w standardy, jakie panują za naszą wschodnią granicą. Sura tłumaczy, że w związku z tym NBP musiał zwrócić się do prokuratury o zbadanie tego, czy nie doszło w tej sprawie do naruszenia przepisów prawa karnego w zakresie gróźb.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Podczas konwencji Platformy Obywatelskiej w Radomiu Donald Tusk powiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra wybory, to "wyprowadzi Glapińskiego z NBP". - Wybór Adama Glapińskiego na Prezesa NBP jest nielegalny. Wystarczyłaby dużo mniejsza wątpliwość, żeby gościa wyprowadzić z NBP-u i ja to zrobię. Gwarantuję - podkreślił lider PO.

Tomasz Siemoniak o Adamie Glapińskim: Przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa

Z kolei Tomasz Siemoniak stwierdził, że "przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa". PO przedstawiła ekspertyzy prawne, z których wynika, że powołanie Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisko prezesa NBP jest obarczone "nieusuwalną wadą prawną". Wynika z nich, że w zarządzie NBP można zasiadać przez dwie kadencje, a obecna kadencja jest dla Adama Glapińskiego trzecią, bo przed funkcją prezesa NBP zasiadał w jego zarządzie.

Zdaniem NBP, wypowiedzi polityków PO mogą podlegać kwalifikacji jako "wywieranie wpływu na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej poprzez posługiwanie się groźbami bezprawnymi".

Donald TuskDonald Tusk liczy pieniądze na stole i mówi, że władza PiS okrada Polaków

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: