Kto stoi za przerwanym objazdem Polski przez Kaczyńskiego? W PiS działa sztab "szarych eminencji"

Jacek Gądek
PR-owcy Anna Plakwicz i Piotr Matczuk, "szare eminencje" w PiS, stoją za objazdem, póki co przerwanym, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego po Polsce. Na zapleczu PiS jest też Piotr Agatowski, PR-owiec i spec partii od sondaży. Jak ustaliła Gazeta.pl, na Nowogrodzkiej powołano sztab - a właściwie presztab - wyborczy, w którym pierwsze skrzypce grają Plakwicz i Matczuk.
Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

- Często siedzą u prezesa i rozmawiają - opisuje nam zorientowana osoba o wizytach Anny Plakwicz i Piotra Matczuka w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego przy ul. Nowogrodzkiej. Na powrót są zausznikami prezesa PiS.

Więcej o polityce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W zeszłym roku Anna Plakwicz dostała pracę w banku PKO BP, a Piotr Matczuk w PKN Orlenie - w Spółkach Skarbu Państwa. Ale przede wszystkim są zaangażowani w politykę - na zapleczu PiS są od kilkunastu lat. PR-owcy doradzają na Nowogrodzkiej i - jak słyszymy od rozmówców z obozu rządzącego - stoją za koncepcją tournée prezesa PiS po Polsce, które jednak został przerwane, a prezes w trasę ma wrócić we wrześniu.

Jarosław Kaczyński od czerwca jeździł po Polsce i spotykał się z działaczami i sympatykami PiS. Obecnie Kaczyński przerwał swoje tournée. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski tłumaczył, że powodem jest zaplanowany już wcześniej urlop.

Z objazdem nie wiązał się jeden spójny przekaz. W samym PiS, choć nieoficjalnie, można usłyszeć, że nie tak miało to wyglądać, bo PiS miało z kopyta ruszyć z prekampanią w wakacje, a tymczasem prezes PiS nie jest w formie, skacze po tematach od LGBT (zwłaszcza transseksualności) po reparacje od Niemiec, zdarzają mu się też wpadki jak mylenie miast i nazwisk oraz bajki o wiekopomnych dziełach Daniela Obajtka w Pcimiu. Ponadto wizytom prezesa PiS zaczęły towarzyszyć głośne i czasami agresywne protesty, próby obrzucenie go jajkami, a nawet spięcia oponentów PiS z policją.

- Nie było niczego nowego w tym objeździe. Czy ktokolwiek po 8 latach rządów PiS złapie się na to? Twardy elektorat tak, ale jak pozyskać "normalsów", którzy dają wygraną? - dziwi się jeden z naszych rozmówców z obozu rządzącego objazdowi prezesa PiS.

Za objazdem Polski przez lidera PiS stoi duet PR-owców: Anna Plakwicz i Piotr Matczuk. Przeprowadził oni też na Nowogrodzkiej stworzenie presztabu wyborczego. Kto w nim jest? Gazeta.pl to ustaliła.

Łukasz Schreiber - minister w kancelarii premiera, często obecny na zapleczu kampanii.
Piotr Müller - rzecznik rządu, ale w rzeczywistości dużo bardziej znacząca postać niż tylko rzecznik.
Krzysztof Sobolewski - sekretarz generalny PiS, bardzo ważny w partii, mówi o sobie, że jest "skromnym pracownikiem winnicy partyjnej", jeden z najwierniejszych z wiernych w PiS.
Piotr Milowański - prawa ręka Sobolewskiego, a formalnie jego zastępca jako sekretarza.
Piotr Agatowski - PR-owiec i spec partii od badań opinii publicznej. Jego żona, Aleksandra Agatowska, jest prezeską PZU Życie.
Michał Moskal - jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, szef jego gabinetu politycznego, gdy był wicepremierem i dyrektor Biura Prezydialnego PiS, szef Forum Młodych PiS.
Andrzej Śliwka - wiceminister aktywów państwowych, który w zgodnej opinii naszych rozmówców jest w MAP osobą nr 2, po wicepremierze Jacku Sasinie.
Radosław Fogiel - poseł i rzecznik partii, sztabowiec PiS, który uczestniczył też w kampaniach prezydenckich tego obozu.

Z presztabem współpracuje także Michał Lorenc - on sam jednak napisał nam, że wcale z nim nie współpracuje. Jest on twórcą marketingowej Agencja Warszawa, synem wybitnego kompozytora, w orbicie PiS jako PR-owiec jest od lat, brał udział w przygotowywaniu kampanii PiS, ale też prezydenckich Andrzeja Dudy oraz samorządowej Patryka Jakiego.

Więcej o: