PiS wygrałoby wybory nawet bez Solidarnej Polski. Nikłe poparcie dla partii Ziobry [SONDAŻ]

PiS mogłoby wygrać najbliższe wybory parlamentarne, nawet gdyby Solidarna Polska opuściła Zjednoczoną Prawicę - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita". Badanie pokazuje nikłe poparcie dla partii Zbigniewa Ziobry.

Z nowego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 34,9 proc. poparcia. Za PiS-em uplasowałaby się Koalicja Obywatelska, na którą zamierza zagłosować 27,7 proc. respondentów. Trzecie miejsce zajęłaby Lewica z wynikiem 9,6 proc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do Sejmu weszłyby również Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL-Koalicja Polska. Chęć zagłosowania na te ugrupowania wyraziło kolejno 9,3 oraz 5,5 proc. badanych.

Zobacz wideo O co chodzi w "kontrakcjach przeciwko smartfonom"? Rzecznik rządu wyjaśnia słowa Kaczyńskiego

Trzy partie poniżej progu wyborczego

Poniżej progu znalazłyby się natomiast Konfederacja - 4,6 proc., AgroUnia - 1,3 proc., a także Solidarna Polska - 0,7 proc. Warto dodać, że w poprzednim badaniu - przeprowadzonym w drugiej połowie czerwca - SP i PiS jako Zjednoczona Prawica miały 34,5 proc. poparcia.

6,4 proc. pozostałych respondentów wybrało odpowiedź "nie wiem / trudno powiedzieć".

Sondaż przeprowadzono metodą CATI w dniach 29-30 lipca 2022 r. na grupie 1000 osób.

Kilka dni temu Onet opublikował wyniki swojego sondażu parlamentarnego (wykonanego także przez tę samą pracownię), w którym - z identycznym poparciem 34,9 proc. - wygrywa PiS. Drugie miejsce przypada w nim KO, na którą chce zagłosować 26,5 proc. ankietowanych.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku Polski 2050 i Lewicy, które zamieniły się kolejnością. Na partię Szymona Hołowni swój głos oddałoby 11,6 proc. ankietowanych, a na Lewicę - 9,5 proc.

Konfederacja uzyskałaby wynik powyżej progu wyborczego. Więcej szczegółów w tym artykule:

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: