Andrzej Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem. "Bardzo się cieszę z rozmowy z Przewodniczącym"

Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Xi Jinpingiem. Kancelaria Prezydenta RP podała, że zainicjowana przez stronę chińską rozmowa trwała godzinę i w dużej mierze dotyczyła konsekwencji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Prezydenci Polski i Chin odbyli godzinną rozmowę telefoniczną w piątek po południu czasu polskiego. Mówili o wojnie w Ukrainie i wzajemnych polsko-chińskich relacjach. Kontakt zainicjował Pekin, co podkreśliła Kancelaria Andrzeja Dudy na Twitterze:

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Andrzej Duda i Xi Jinping rozmawiali o wojnie w Ukrainie i kryzysie żywnościowym

Bardzo się cieszę z rozmowy z Przewodniczącym Xi Jinpingiem. Rozmawialiśmy o Ukrainie i jej integralności terytorialnej, mówiłem o konieczności walki z wywoływanym przez Rosję kryzysem żywnościowym, omówiliśmy relacje [Polski i Chin - przyp. red.] których rozwój jest istotnym punktem polityki RP

- napisał Andrzej Duda.

Prezydent RP przedstawił polskie stanowisko wobec rosyjskiej napaści i zwrócił uwagę na negatywny wpływ wojny na bezpieczeństwo w naszym regionie, w tym na współpracę handlową z Chinami - wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta RP.

Chiny gotowe współpracować z Polską na rzecz pokoju w Ukrainie

Prezydent Xi Jinping wyraził natomiast gotowość do współpracy z Polską w poszukiwaniu sposobów pokojowego zakończenia wojny w Ukrainie. Obie strony podkreśliły wagę, jaką przywiązują do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, w tym Ukrainy. Prezydent Duda zwrócił uwagę na próby wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego i na możliwość aktywnej roli Chin w przeciwdziałaniu jego powstaniu.

Polska administracja podała również, że przywódcy rozmawiali również o rozwoju współpracy gospodarczej, w tym o sposobach zmniejszania polskiego deficytu handlowego w obrotach z Chinami - między innymi poprzez wzrost eksportu polskiej żywności do tego kraju.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: