Kuria reaguje na propozycję partii Zbigniewa Ziobry ws. zaostrzenia kar. Mówi o misji kapłanów

"Misją kapłanów powinno być jednak apelowanie do ludzkich sumień, a nie domaganie się zaostrzenia kar dla ludzi, którzy dali się uwieść atmosferze nienawiści wobec Kościoła" - podkreśla lubelska kuria. To reakcja na propozycję Solidarnej Polski, aby podpisy pod projektem zaostrzającym kary za obrazę uczuć religijnych zbierać koło kościołów.
Zobacz wideo Tusk: Nie dajcie sobie wmówić, że ludzie atakują Kościół. To zjawiska wewnątrz Kościoła niszczą Kościół, Kaczyński niszczy Kościół

W poniedziałek politycy Solidarnej Polski ogłosili, że chcą zmian z prawie, aby "bronić chrześcijan". Ich zdaniem obecne przepisy dotyczące obrazy tzw. uczuć religijnych są niewystarczające. Projekt zakłada m.in. kary do dwóch lat więzienia za zakłócanie nabożeństw, lżenie lub wyszydzanie Kościoła - w tym jego dogmatów i obrzędów, a także publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej.

Partia Zbigniewa Ziobry zorganizowała zbiórkę podpisów pod "obywatelskim" projektem ustawy. W ciągu trzech miesięcy muszą zebrać minimum 100 tys. podpisów. Akcja odbywa się w całej Polsce - m.in. koło kościołów i w biurach posłów z ugrupowania.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Solidarna Polska chce kar więzienia za 'wyszydzanie Kościoła'. Trwa zbiórka podpisówSolidarna Polska chce kar więzienia za "wyszydzanie Kościoła"

Lubelska kuria reaguje na propozycję Solidarnej Polski

Jak informuje Gosc.pl, głos w tej sprawie zabrał ks. Adam Jaszcz, kanclerz kurii metropolitalnej w Lublinie. "Potępiamy wszelkie akty profanacji miejsc kultu i zakłócania nabożeństw. Misją kapłanów powinno być jednak apelowanie do ludzkich sumień, a nie domaganie się zaostrzenia kar dla ludzi, którzy dali się uwieść atmosferze nienawiści wobec Kościoła. Wypracowywanie właściwych rozwiązań na gruncie prawa jest zadaniem dla parlamentarzystów, którzy powinni wsłuchiwać się w głos sumienia i rozważyć, czy dane rozwiązanie prawne przyniesie oczekiwane skutki" - podkreślił, jak cytuje portal, duchowny.

Dodał, że jeśli w którejś parafii grupa osób świeckich będzie chciała włączyć się w akcję, to kuria nie będzie im tego zakazywać. "Podobnie jak nie jesteśmy od proponowania rozwiązań legislacyjnych, tak samo nie zamierzamy zakazywać wiernym świeckim aktywności na polu społeczno-politycznym" - zaznaczył kanclerz kurii metropolitalnej w Lublinie i zaapelował, aby odbywało się to poza terenem kościelnym. Poprosił również, aby uszanować poglądy osób, które nie identyfikują się z projektem.

Z kolei Onet informuje, że stanowisko kurii trafiło we wtorek na skrzynki mailowe księży z lubelskich parafii.

Zbigniew Ziobro na traktorzeZbigniew Ziobro na traktorze. "Na polu krawat bezcenny"

Więcej o: