Setki "czarnych panter" i lekkie samoloty z Korei Południowej. MON zapowiada duże zakupy

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z partnerami z Korei Południowej zatwierdzi w środę kontrakty na zakup sprzętu wojskowego. Umowy ramowe będą dotyczyły trzech kontraktów: na zakup czołgów K2, armatohaubic K9 oraz lekkich samolotów FA-50. Zamówione uzbrojenie będzie docelowo produkowane z dużym udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Zobacz wideo Czy Polska powinna być największą siłą pancerną w Europie? Pytamy byłego ministra obrony narodowej

Według informacji przekazanych przez kierownictwo MON każda z trzech umów będzie podzielona na etapy. W przypadku koreańskich czołgów K2 w pierwszym etapie pozyskamy 180 czołgów, a pierwsze dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku. Kolejny etap tej umowy to dostawy ponad 800 czołgów w standardzie K2PL (tzw. czarne pantery), przy czym w 2026 roku ma ruszyć produkcja czołgów w Polsce.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir PutinAtak na port w Odessie "zemstą Putina" za spóźnienie Erdogana?

Mariusz Błaszczak zatwierdzi kontrakty na południowokoreański sprzęt

Kontrakt na armatohaubice K9 również będzie podzielony na dwa etapy: w pierwszym do Polski trafi 48 haubic, z czego część jeszcze w tym roku ma uzupełnić luki po przekazaniu armatohaubic Krab ukraińskiej armii. Dostawy kolejnych 600 haubic rozpoczną się w 2024 roku, a dwa lata później będą produkowane w Polsce. K9 od początku będą wyposażone w polskie systemy łączności oraz zostaną wpięte w zintegrowany system zarządzania polem walki "Topaz".

Trzeci kontrakt to umowa na pozyskanie samoloty FA-50. Pierwsze maszyny mają pojawić się w Polsce w przyszłym roku, a całość dostaw to w sumie 48 samolotów.

Południowokoreańskie FA-50 to lekkie, wielozadaniowe maszyny szkolno-bojowe. Samoloty będą skonfigurowane zgodnie z wymaganiami polskich Sił Powietrznych i będą posiadały zwiększone zdolności operacyjne.

Recep Tayyip Erdogan i Władimir PutinErdogan ponownie spotka się z Putinem ws. eksportu zboża z Ukrainy

Więcej o: