Andrzej Duda podpisał ustawy. "Dwa potężne państwa basenu Morza Bałtyckiego stają się częścią NATO"

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Uroczystość odbyła się w Porcie Wojennym w Gdyni. - To bardzo ważny dzień nie tylko dla NATO, naszej części Europy, ale także dla przyszłych pokoleń tych, którzy będą tu żyli - mówił Andrzej Duda.

Ustawy w sprawie ratyfikacji przyjęcia do Sojuszu Szwecji i Finlandii jednogłośnie zaakceptował w tym tygodniu Senat, zaś 7 lipca przepisy uchwalił Sejm. By NATO oficjalnie przyjęło te dwa skandynawskie państwa, wszystkie 30 krajów członkowskich Sojuszu musi ratyfikować protokoły akcesyjne.

- Finlandia i Szwecja pozostawały państwami neutralnymi. Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniły spojrzenie społeczeństwa na kwestie bezpieczeństwa - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania ustaw ws. ratyfikacji akcesji tych krajów do NATO.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Polityk wskazał, że "to bardzo ważny dzień nie tylko dla NATO, naszej części Europy, ale także dla przyszłych pokoleń tych, którzy będą tu żyli".

- Dwa potężne państwa basenu Morza Bałtyckiego stają się częścią Sojuszu. To ogromnie wzmacnia nasze bezpieczeństwo. To dwie duże armie, na które możemy liczyć. Granica NATO i Rosji wydłuża się o 1600 km - mówił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że "Rosja spodziewała się, ze napad na Ukrainę spowoduje osłabienie NATO". - Sojusz pokazał jedność od samego początku, wspiera Ukrainę moralnie i militarnie - wskazywał prezydent.

Zobacz wideo Dr Dębski: Gdyby Ukraina była członkiem UE, NATO, do tej wojny mogłoby nie dojść (marzec 2022 r.)

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO

Zwykle procedura ratyfikacyjna protokołów akcesyjnych trwa w Sojuszu około roku. Teraz ma być skrócona do kilku miesięcy w związku z nadzwyczajną sytuacją i wojną prowadzoną przez Rosję na Ukrainie.

To właśnie rosyjska napaść 24 lutego spowodowała, że Szwecja i Finlandia porzuciły wieloletnią tradycję neutralności i w połowie maja złożyły wnioski o przyjęcie do NATO. Po siedmiu tygodniach sojusznicy podpisali protokoły akcesyjne. By NATO oficjalnie przyjęło dwa skandynawskie państwa, wszystkie 30 krajów członkowskich Sojuszu musi ratyfikować protokoły.

Czerwcowy szczyt państw NATO w Madrycie rozpoczął de facto proces przyłączenia Szwecji i Finlandii do Sojuszu. Na marginesie obrad zawarto wtedy trójstronne porozumienie szwedzko-fińsko-tureckie, bowiem to Ankara długo blokowała kandydatury Sztokholmu i Helsinek.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: