Sejm zagłosuje nad dodatkiem węglowym. Bez poprawek opozycji

W piątek posłowie zagłosują nad rządowym projektem o dodatku węglowym. Tempo prac jest ekspresowe - w czwartek sejmowe komisje odrzuciły wszystkie zgłoszone przez opozycję poprawki do projektu o nowym świadczeniu.

Rządowa ustawa zakłada wypłatę 3 tys. zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, brykiet lub pelet węglowy. Zgodnie z proponowanymi zapisami, świadczenie dostanie każde takie gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Środki finansowe będzie można otrzymać za pośrednictwem gmin. Mają być wypłacane w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, który będzie można złożyć do 30 listopada.

Blok głosowań w Sejmie ma zacząć się po 9:00 rano w piątek. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"

Odrzucone poprawki opozycji do ustawy o dodatku węglowym

W czwartek po południu w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o dodatku węglowym. Opozycja argumentowała, że przepisy powinny zostać inaczej sformułowane, ze względu m.in. na to, że z dodatku węglowego będzie mogło skorzystać 3,8 mln gospodarstw domowych, a w Polsce jest ich prawie 14 mln. Dlatego Koalicja Obywatelska zaproponowała, by dofinansowane były wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystają. Zamiast 3 tys. zł, padła również kwota 6 tys. zł. Z kolei Lewica zaproponowała, żeby "dodatek węglowy" nazwano po prostu "dodatkiem grzewczym".

Po pierwszym czytaniu nad ustawą pracowały na wspólnym posiedzeniu Komisja Finansów Publicznych i Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Wszystkie poprawki opozycji do projektu odrzucono.

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym w Sejmie

W piątek Sejm zaplanował również trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zakłada on, że banki będą musiały zwrócić koszt zabezpieczenia, które pobierają od klientów do czasu dokonania wpisu hipoteki.

Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym tekście:

57 . posiedzenie Sejmu IX kadencji Banki będą zwracać pieniądze za wpisy do księgi wieczystej? Jest projekt

Posłowie zagłosują też nad rządowym projektem nowelizacji niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Zgodnie z nim, do końca 2027 roku ma być przedłużony obowiązek zatwierdzania przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego.

W porządku obrad jest również głosowanie nad projektem zmian w Regulaminie Sejmu. Przewiduje on możliwość wprowadzanie zdalnej pracy posłów w razie stanu zagrożenia epidemicznego, a nie tylko w czasie stanu epidemii. Zmiany przygotowało Prezydium Sejmu. Posłowie wybrać kandydatów do Rady Mediów Narodowych na kolejną kadencję. Sejm wysłucha też informacji z ubiegłorocznej działalności Rady Mediów Narodowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: