Jarocin. Burmistrz oczyścił palnikiem pomnik Jana Szyszki. "To jest mój protest wobec chamstwa" [WIDEO]

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oczyścił w środę pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Monument został w weekend oblany czerwoną farbą olejną. Policja wciąż szuka sprawcy lub sprawców tego zdarzenia.

Burmistrz Jarocina oczyścił pomnik za pomocą palnika. Jak zaznaczył w środę w rozmowie z mediami, podjął wcześniej kilka prób, w tym za pomocą środka chemicznego do czyszczenia felg. Stwierdził jednak po konsultacji z twórcami pomnika, że skuteczniejsze będzie wypalanie farby.

- To jest mój protest wobec chamstwa, sposobu zachowania różnych osób, wandali, którzy w sposób prymitywny, hejterski, niszczą tych, których upamiętniamy, którzy walczyli o niepodległość Polski, tych, którzy walczyli o Polskę taką, jaką mamy, żeby do takich sytuacji nie dochodziło. Szczególnie tu, w Jarocinie, który nazywany jest miastem wolności ze względu na festiwal, który się tu odbywa - mówił  Adam Pawlicki.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Wszystkich tu chętnie widzimy, tolerujemy, nie mamy nic przeciwko. Niech każdy sobie jest, jaki jest. Niech każdy różni się pięknie. Ale nie ma zgody na takie akty wandalizmu, jakie tutaj dokonano - dodał.

Pomnik Jana Szyszki stanął w parku przy ul. Szubianki w czerwcu. Inicjatorem powstania pomnika była Fundacja dla Niepodległej. Czerwoną farbą został oblany w nocy z soboty na niedzielę.

Policja szuka sprawcy lub sprawców zdarzenia. "Gazeta Wyborcza" podała, że choć pomnik jest objęty monitoringiem, moment jego oblania nie został zarejestrowany. Mimo to według urzędników jedna z kamer zdołała uchwycić osobę, która mogła mieć związek z incydentem.

Zobacz wideo Dlaczego ceny rosną? Trzy najważniejsze powody

Jarocin. Pomnik Jana Szyszki oblany farbą

Jan Szyszko zmarł w październiku 2019 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. W latach 1997-1999 był ministrem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka, a w latach 2005-2007 ministrem środowiska w czasach pierwszego rządu PiS.

Pomnik Jana Szyszki Jarocin. Pomnik Jana Szyszki oblany czerwoną farbą

Funkcję ministra pełnił także w latach 2015-2018 w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W ławach poselskich zasiadał nieprzerwanie od 2005 r.

Jako szef resortu środowiska Jan Szyszko wzbudzał sporo kontrowersji. W grudniu 2016 r. uchwalona została tzw. ustawa lex Szyszko, która ułatwiała wycinkę drzew i krzewów. Za rządów Szyszki doszło też do masowej wycinki w Puszczy Białowieskiej.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: